Göçerlere yine yol göründü

Göçerlere yine yol göründü
Göçerlere yine yol göründü
- Hayvanları için yılın 4 mevsimini farklı bölgede kurdukları çadırlarda geçirmek zorunda kalan göçerler, havaların ısınmasıyla Doğu Anadolu bölgesindeki yaylalara gitmeye başladı - Göçerlerden Ağan: "Hayvanlarımız için sabit bir yer olsaydı, yollarda perişan olmazdık. Artık biz de yerleşik hayata geçmek istiyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da hava sıcaklıklarının artmasıyla göçerlerin Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yaylalara yolculuğu başladı.

Kışı daha ılık olan Şanlıurfa'da geçiren göçerler, yaz mevsimini hayvanları için daha serin geçen Doğu Anadolu Bölgesi'nde kiraladıkları yaylalarda geçirmeyi tercih ediyor. Hayatlarını kıl çadırlarda sürdüren göçerler, sürekli yer değiştirmek zorunda oldukları için birçok imkandan mahrum kalıyor.

İlk olarak gittikleri Karacadağ bölgesindeki yüksek kesimlerde yaklaşık bir ay konaklayan göçerler, daha sonra Elazığ, Bingöl ve Erzurum yaylarında yaz mevsimini geçiriyor. Kimi besiciler ise hayvanlarını araçlara yükleyerek konaklayacakları yaylalara doğru yol alıyor.

Göçebelerden 72 yaşındaki Ali Ağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ömrünün büyük bölümünün hayvanların peşinde yollarda geçirdiğini söyledi.

Siverek ilçesinde bağlı İleri köyünde dünyaya geldiğini belirten Ağan, buradaki birçok ailenin hayvancılıkla uğraştığını ifade etti.

Çektikleri sıkıntıları anlatan Ağan, şöyle konuştu:

"Gittiğimiz her yerde mera parası ödemek zorundayız. Bunun yanı sıra bir de hayvanlara yem aldığımız zaman pek para kazanamıyoruz. Ayrıca sabit bir yerimiz olmadığı için ne elektrikten ne de başka şeylerden yararlanamıyoruz. Çocuklarımız okula gidemiyor. Bizim mesleğimiz hayvancılık, dolayısıyla başka bir iş yapamayız. Hayvanlarımız için sabit bir yer olsaydı, yollarda perişan olmazdık. Artık biz de yerleşik hayata geçmek istiyoruz."

- "En büyük temennim çocuklarımın rahat bir yaşam sürmesi"

Hacı Bağatimur da hayatının çadır kurup sökmekle geçtiğini belirterek, "Bundan sonra nasıl olur bilmiyorum ama en büyük temennim çocuklarımın rahat bir yaşam sürmesi. Çünkü bizden geçti. Şimdi buradan gidiyoruz kışın geri döner miyiz Allah bilir" dedi.

Göçerlerden Mehmet Ulaş ise Elazığ'ın Kovancılar ilçesinden sonbaharda geldiklerini söyledi. 

Havaların ısınmasıyla hayvanların rahatsız olmaya başladığını dile getiren Ulaş, bu yüzden memleketlerine döneceklerini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Bingöl

  ,

  Anadolu

  ,

  Yaşam

  ,

  Para

  ,

  Hava

  ,

  ,

  zaman