Güneydoğu halkı "barıştan" umutlu

Güneydoğu halkı "barıştan" umutlu
Güneydoğu halkı "barıştan" umutlu
- Çözüm süreci kapsamında PKK'ya silah bırakma çağrısının yapılması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sevinçle karşılandı - Yıllarca yaşanan çatışmalar ve gerginlikle anılan bölgedeki vatandaşlar, çözüm süreciyle oluşan huzur ortamının devam etmesini ve silahların sonsuza dek bırakılmasını istiyor

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - EŞBER AYAYDIN - Çözüm süreci kapsamında PKK 'ya silah bırakma çağrısının yapılması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşları umutlandırdı.

Yıllarca yaşanan terör olayları ve çatışmalar nedeniyle huzura adeta hasret kalan bölge insanı, yaklaşık 2 yıldır süren çözüm süreciyle olağan bir yaşamın tadını çıkarıyor. Son olarak PKK'ya silah bırakma çağrısının yapılması ise bölgede 7'den 70'e herkeste "bayram havası" oluşturdu.

Şanlıurfalı ciğer ustası Ali Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin bölge halkı için hayati önem taşıdığını söyledi.

PKK'nın silah bırakmasının sürecin mutlu bitmesi anlamına geldiğini belirten Çoban: "Artık kan dökülmesin istiyoruz, analar ağlamasın diyoruz, silahsız huzurlu bir vatan diliyoruz" dedi.

Mehmet Akbaş da çözüm için geç kalındığını belirtti. Türkiye 'nin, Ortadoğu 'da belirgin ve belirleyici bir devlet haline gelebilmesi için sürecin biran önce tamamlaması gerektiğini vurgulayan Akbaş, "Bu toprak yıllardır barışa özlem duyuyor. Artık hasretin biteceğine yürekten inanıyoruz" diye konuştu. 

Mehmet Toprak ise yapılan açıklamaların memnuniyet verici olduğunu dile getirerek, "Böyle bir şey olursa çok memnun oluruz. Ben Kürtüm ama Kürtçü değilim. Barışı istiyorum ve barışın arkasındayım" ifadelerini kullandı.

- "Şehit ailelerini incitmeyecek her kararın yanındayız"

Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, şehit ailelerini mağdur etmeyecek her türlü kararı desteklediklerini söyledi.

Bugüne kadar çok sayıda askerin bu olaylar nedeniyle şehit olduğunu ve ailelerinin üzüntü yaşadığını anımsatan Yavuz, şunları kaydetti:

"Şehit aileleri olarak bu sürecin arkasındayız. Devletimizin şehit ailelerini incitmeyecek her kararının yanındayız. Biz 30 bin şehit vererek silahın acısını gördük, başkaları görmesin. Silahı bırakmak konusunda iyi niyetlilerse gerçekten silah bırakacaklarsa bu çözüm sürecinin yapılması gerekir diye düşünüyoruz."