"Halep güvercinleri" Şanlıurfa'da özgürlüğe kanat çırpıyor

"Halep güvercinleri" Şanlıurfa'da özgürlüğe kanat çırpıyor
"Halep güvercinleri" Şanlıurfa'da özgürlüğe kanat çırpıyor
- Suriye'deki iş savaş nedeniyle çok sayıda Halep güvercinin Şanlıurfa'ya geldiği bildirildi - Kentte 50 yıldır güvercin besleyen Çullu: "Suriye'den gelen güvercinler ilk olarak kent semasında sürekli uçtu. Daha sonra kendisine en yakın hissettiği güvercin sürüsüne katılıp, onlarla beraber dama indi"

ŞANLIURFA (AA) - MEHMET AKİF PARLAK - Suriye 'de 3 yılı aşkın süredir devam eden savaştan kaçan "Halep güvercinleri" Şanlıurfa'da özgürlüğe kanat çırpıyor.

Suriye'de milyonlarca insanı yurdundan eden iç savaş, ülkede yaşayan dünyaca ünlü Halep güvercinlerinin de göç etmesine neden oldu. Suriye semalarında özgürlüğe kanat çırpamayan güvercinlerin bir bölümü de Türkiye 'de kuş meraklıların oldukça fazla olduğu Şanlıurfa'ya göç etti.

Kente gelen Halep güvercinlerini sahiplenen kuşseverler, evlerinin damına ahşap veya demirden inşa ettikleri yapılarda, güvercinlerin bakım ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyor.

Günlük beslenme ve bakımları yapılan güvercinler, günde iki defa havalandırmaya çıkarılıyor. Yem ve su ihtiyacını karşılayan güvercinler, sahibinin ıslığı ve hareketleriyle  gökyüzüne kanat çırpıyor. Sürü halinde kenttin üzerinde daire çizerek uçan güvercinler, adeta şehirle dans ediyor.

Sahibinin ıslıklarıyla farklı figürler sergileyen güvercinler, bir süre gökyüzünün tadını çıkardıktan sonra sahibinin uzun bir çubuğa bağladığı bez veya naylon parçasını sallayarak ıslık çalmasıyla alçalarak havalandıkları alana iniyor.

Sahibi tarafından eksik olup olmadığı kontrol edilen güvercinler, daha sonra yuvalarına konuluyor. 

- "Güvercinler bomba ve silah sesleri arasında yaşayamaz"

Kentte 50 yıldır güvencin yetiştiren 60 yaşındaki Yusuf İzzettin Çullu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvercin beslemenin bir sanat olduğunu söyledi.

Yaklaşık 180 güvercin beslediğini, bu sayının sürekli değiştiğini belirten Çullu, bunların taklacı, dönücü, makaracı ve posta cinsi güvercinlerden oluştuğunu ifade etti.

Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından binlerce güvercinin Şanlıurfa'ya geldiğini vurgulayan Çullu, "Suriye'den gelen güvercinler ilk olarak kent semasında sürekli uçtu. Daha sonra  kendisine en yakın hissettiği güvercin sürüsüne katılıp, onlarla beraber dama indi" dedi.

Kuşçuların da sürüsüne katılan güvercinleri sahiplendiğini anlatan Çullu, şöyle devam etti:

"Güvercinler bomba ve silah sesleri arasında yaşayamaz. Suriye'de insanlar perişan olduğu gibi kuşlar da perişan oldu. Neredeyse bütün kuşlar Şanlıurfa'ya geldi. Yani güvercinler Şanlıurfa'da özgürlüğüne kavuştu. Beslediğim güvercinlerin çoğunluğu Halep güvercinidir. Güvercinlerimin içinden 15'i gitti ancak 3 gün sonra döndüler."

Halep güvercinlerinin kente ayrı bir güzellik kattığına işaret eden Çullu, "Şanlıurfa'da olan güvercin kadar Halep'ten güvercin geldi. Hatta kente sığınan kimi Suriyeliler burada da güvercin besliyor" diye konuştu.

Suriye'deki iç savaşın biran önce bitmesini temenni eden Çullu, böylelikle hem insanların, hem de güvercilenlerin özgürlüğüne kavuşabileceğini sözlerine ekledi.