Harran, mağdur kadınların umudu olacak

Harran, mağdur kadınların umudu olacak
Harran, mağdur kadınların umudu olacak
- Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, şiddet mağduru ve yakınlarından destek görmeyen kadınlar için "Ekolojik Kadın Köyü" yapılması planlanıyor - Proje Koordinatörü Yücel: "Kimsesiz, mağdur kadınlara ve yurtlardan çıkan genç kızlara destek sunmaya çalışacağız" - Harran Belediye Başkanı Özyavuz: "Burada mağdur kadınlarımız hem meslek öğrenecek, hem de ayakları üzerinde durma imkanına kavuşacak"

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - Harran ilçesinde, şiddet mağduru ve yakınlarından destek görmeyen kadınlar için yapılması planlanan "Ekolojik  Kadın Köyü", hazırlanacak festivalle dünyaya tanıtılacak. 

Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz'un kendisine ait 10 dönümlük araziyi hibe ederek destek verdiği proje kapsamında yapılacak köyde, her türlü şiddete maruz kalmış kadınlar çocuklarıyla en az bir yıl kalabilecek. Kadınlar bir yandan meslek öğrenirken, diğer yandan da toprağı ekip, tarım yapma imkanı bulacak. 

Harran'a 3 kilometre mesafede kurulması planlanan ve ilk etapta 100 kadının barınacağı köyde rehabilitasyon ve spor merkezi ile çeşitli mesleki kurslar yer alacak. Ekolojik Kadın Köyü, gelecek ay Harran'da düzenlenecek festival ile dünyaya tanıtılacak. 

Proje Koordinatörü Hüzün Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şiddet mağduru kadınlara yönelik hayata geçirilmesi planlanan projeye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destek verildiğini söyledi.

Özellikle kadına toplum içinde statü kazandıracak projeyle kadının kendisini toplum önünde yalnız hissetmesinin önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade eden Yücel, Türkiye 'de ve dünyada bir ilki  başarmaya çalıştıklarını belirtti.

Ekolojik Kadın Köyü'nün kadınlara yönelik farklı bir sığınma evi olacağına işaret eden Yücel, şöyle konuştu:

"Kadına yönelik şiddette devlet ve kolluk kuvvetleri gerekeni yapıyor ama fakat yine şiddet durmuyor. Sivil toplum kuruluşları olarak bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Projemiz toplumsal bir duyarlılıktır. Türkiye'de özellikle Güneydoğu'da kadın darp ediliyor veya öldürülüyor ya da kadın şiddeti fazla kanısı var. Bu yanlış bir kanı. Bizler bunun böyle olmadığını, şiddetin en az olduğunu göstermek amacıyla Harran'da tertemiz bir sayfa açıyoruz. Projeye her kesimden destek bekliyoruz. Kimsesiz, mağdur kadınlara ve yurtlardan çıkan genç kızlara destek sunmaya çalışacağız."

Projeyi Harran'da düzenleyecekleri "Ekolojik Kadın Köyü" festivalinde tanıtacaklarını aktaran Yücel, ilçeyi yurt dışından birçok sanatçının ziyaret edeceğini vurguladı.

Bu kapsamda çalışmalar yürütüp, konferans ve çalıştaylar düzenleneceğine işaret eden Yücel, "Hem bölgede yanlış kanıların önüne geçecek, hem de sanatçı ve ressam arkadaşlarımız burada çeşitli çalışmaları yapacak. Bunun yanında yabancı sivil toplum kuruluşları ile bölgedeki sivil toplum kuruluşlarını buluşturup ortak çalışmalar yapmayı hedefliyoruz" dedi.

- Proje için 10 dönümlük arazi bağışladı

Harran Belediye Başkanı Özyavuz da yaklaşık bir yıl önce kendisine iletilen projeden çok etkilendiğini söyledi.

Projeye destek sunmak amacıyla 10 dönümlük araziyi köyün yapılması için  bağışladığını belirten Özyavuz, projenin Harran'da hayata geçirilecek olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Projede kadınlara yönelik çalışmaları incelediğinde etkilendiğini vurgulayan Özyavuz, şunları kaydetti:

"Burada mağdur kadınlarımız hem meslek öğrenecek, hem de ayakları üzerinde durma imkanına kavuşacak. Düzenleyeceğimiz festival de projeye katkı sağlayacak. İnşallah festivalden sonra köyün temelini atacağız."