Harran Ören Yeri'nde kazı çalışmaları

Harran Ören Yeri'nde kazı çalışmaları
Harran Ören Yeri'nde kazı çalışmaları
- Kazı Başkanı Prof. Dr. Önal: - "Gün yüzüne çıkaracağımız tarihi eserler, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan 'Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri'nin asıl listeye alınmasına katkı sağlayacaktır"

ŞANLIURFA (AA) - Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, bölgede gün yüzüne çıkaracakları tarihi eserlerin, "Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri"nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Prof. Dr. Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nisanda başladıkları kazı çalışmalarının halen Ulu Cami, İç Kale ve Harran Höyük'te sürdüğünü bildirdi.

Kazının,  Kültür ve Turizm Bakanlığınca finanse edildiğini söyleyen Önal, Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Harran Kaymakamlığı ile Belediyesinin kendilerine destek verdiğini dile getirdi. 

Çalışmalara arkeolog, restoratör, akademisyen, sanat tarihçisi,  öğrenci ve işçilerden oluşan ekibin katıldığını anlatan Önal, şunları kaydetti:

"Harran hem Asur hem de Emeviler döneminde başkentlik yapmış bir kent. Dolayısıyla buranın öneminin farkındayız ve çalışmalarımızı da bu yönde yürütüyoruz. Burada okul, hamam ve tapınak gibi eserlerin varlığını biliyoruz ama şu an somut olarak gösteremiyoruz. Tarihi varlıklara ulaşabilmemiz için kazı çalışmalarını yıl içinde uzun süreli yapabilmemiz gerekiyor. İnşallah kazı ve koruma çalışmalarıyla okul, tapınak, kubbeli caddeleri tespit edeceğiz. Böylece gün yüzüne çıkaracağımız tarihi eserler, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan 'Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri'nin asıl listeye alınmasına katkı sağlayacaktır."