Harran Örenyeri'nde kazı çalışmaları tamamlandı

Harran Örenyeri'nde kazı çalışmaları tamamlandı
Harran Örenyeri'nde kazı çalışmaları tamamlandı
- Kazı başkanı Prof. Dr. Önal: "Harran Höyüğü'nün kuzeybatısındaki çalışmalarda Orta Çağ İslami döneme ait iki evrede oda, depolama mekanlarına ve bir sokağa rastlanıldı"

ŞANLIURFA  (AA) - Harran Örenyeri'nde ağustosta başlayan kazı çalışmaları tamamlandı.

Kültür ve  Turizm  Bakanlığı tarafından finanse edilen, Harran Üniversitesi ev sahipliğinde Harran Kaymakamlığı ve Harran Belediyesinin desteğiyle yürütülen kazı çalışmalara 80 kişi katıldı. Yaklaşık 2 ay süren çalışmalar martta yeniden başlayacak.

Kazı başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarda Ulu Camii'nin doğusunda hamam, şifahane, bir su yapısı, bu yapılarla ilişkili 4 oda ve bir koridora ulaştıklarını söyledi.

Söz konusu hamamın, Eyyübi döneminin  ünlü tarihçisi İbn-i Şeddad'ın, Harran'da olduğunu belirttiği 14 hamamdan birisi olduğunu vurgulayan Önal, çalışmalarda o dönemde kullanılan su kanallarına da ulaşıldığını ifade etti.

Martta planlanan kazılarda daha derinlere ineceklerini aktaran Önal, şunları kaydetti.

"Harran Höyüğü'nün kuzeybatısındaki çalışmalarda Orta Çağ İslami döneme ait iki evrede oda, depolama mekanlarına ve bir sokağa rastlanıldı. Kazılan alanın konut ve pişirme alanıyla bağlantılı avlu ve mekanlardan oluştuğu gözlenmekle beraber buluntuların da bu görüşü destekler nitelikte olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca alanın höyük toprak yapısına sahip olmasından dolayı, İslami dönem yapıları yapılırken alttaki kültür katlarına ait daha erken dönemleri temsil eden Tunç ve Kalkolitik dönem buluntularıyla da karşılaşılmıştır."

Önal, iç kalede ise savunma sistemine ait bulguların yer aldığını anımsattı.

 


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Turizm

  ,

  Konut

  ,

  Ünlü

  ,

  kültür