Harran Üniversitesi su sorununu masaya yatıracak

Harran Üniversitesi su sorununu masaya yatıracak
Harran Üniversitesi su sorununu masaya yatıracak
ŞANLIURFA (AA) - Harran Üniversitesi, dünyada yaşanan su problemine dikkat çekmek amacıyla "Geleceğe Bir Damla" başlıklı çalıştay...

ŞANLIURFA (AA) - Harran Üniversitesi, dünyada yaşanan su problemine dikkat çekmek amacıyla "Geleceğe Bir Damla" başlıklı çalıştay düzenlenecek.

Şanlıurfa Ziraat Odası Konferans Salonu'nda 14 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek programa Japonya İnsanlık ve Doğa İçin Araştırma Enstitüsü (RIHN) yetkilileri ve kentteki ilgililerin katılacak.

HRÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda suya ihtiyacın artması, kuraklık ve suyun mevcut durumunun, suyun sıkıntılarını arttırdığını belirtti.

Yapılan bilimsel araştırmaların küresel ısınmanın devam ettiğini ve dünyada en fazla etkilenecek ülkelerden birisinin de Türkiye olacağını ortaya koyduğunu aktaran Çullu, bununla ilgili gelişmelere dikkat çekmek amacıyla çalıştay düzenleyeceklerini ifade etti.

Çullu, söz konusu programın yararlı olacağına inandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bulgular ve tahminler GAP alanında sıcaklığın artacağı ve yağışın azalacağını göstermektedir. Japon bilim adamları ile yapılan çalışmalar bu bulguları desteklemektedir. Kuraklık olayları artık daha sık yaşanır olmuştur. Örneğin 2008 ve 2014 oldukça yüksek verim kayıplarının olduğu yıllardır. 2014 yılındaki kuraklık, sadece tarımı değil tüm yaşamı etkileyecek hidrolojik kuraklığa neden olmuş, baraj seviyelerinde ve yer altı sularında azalma yanında kırsal bölgelerdeki suların kurumasıyla etkisini daha fazla hissettirmiştir. Kuraklık sadece tarımsal üretimi etkileyen bir değişim değildir, tarım dışında enerji üretimi, evsel su kullanımı ve temiz suya erişim kuraklık sonucu büyük zararlar görecektir. Bu nedenle 'sudan ucuz' deyimi yerine su kadar pahalı deyimi kullanır olmaya başlamıştır. Bu nedenle suyun daha etkin kullanımı, yanlış alışkanlıkların değişimi, ürün deseni ve iklimsel özelliklere göre su yönetiminin doğru yapılması bir zorunluluk halini almaktadır."

Çullu, çalıştaylarda Harran, Adıyaman ve Çukurova Üniversiteleri'nin yanında Japonya, Endonezya ve Mısır ülke deneyimlerinin de proje bulgularıyla ayrıntılı biçimde değerlendirileceğini aktardı.