Harran'da hedef "1 milyon ton" domates ihracatı

Harran'da hedef "1 milyon ton" domates ihracatı
Harran'da hedef "1 milyon ton" domates ihracatı
- Son yıllarda seracılıkta ilerleme sağlayan üreticiler, Şanlıurfa'nın Karaali mevkisinde bulunan jeotermal kaynağı seracılıkta değerlendirmeye başladı - GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Yanmaz: "İyi tarım uygulamaları olarak adlandırılan hormonsuz ve kimyasal ilaç kalıntısız ürünlerle ülke ihracatına katkı veriyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - EŞBER AYAYDIN - HALİL FİDAN - Harran Ovası'nda jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda üretilen salkım domatesler, başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulama imkanına kavuşan Harran Ovası, tarımda ivme kazandı. Son yıllarda seracılıkta da ilerleme sağlayan üreticiler, Şanlıurfa'nın Karaali mevkisinde bulunan jeotermal kaynağı seracılıkta değerlendirmeye başladı. Birçok firma, deneme çalışmalarından elde edilen başarılı sonuçlarının ardından bu alana yatırım yaptı. 

Jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştirilirken, istihdama da katkı sağlanıyor.

Bölgedeki seralarda üretilen salkım domates, yurtiçinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiliyor. 

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karaali bölgesindeki 480 dekarlık jeotermal seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Geçen yıl 700 ton domates ihracatı yaptıklarını vurgulayan Yanmaz, 2023'e kadar bunun 6 katına çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Harran'da yetiştirilen domateslerin aranan ürün haline geldiğini aktaran Yanmaz, şöyle konuştu:

" Avrupa Birliği 'nin Rusya'ya kota koyması bizim açımızdan avantaj oldu. Dolayısıyla bölgede yetiştirilen dometesleri başta Rusya olmak üzere Almanya, Romanya, Macaristan gibi birçok ülkeye gönderiyoruz.  İyi tarım uygulamaları olarak adlandırılan hormonsuz ve kimyasal ilaç kalıntısız ürünlerle ülke ihracatına katkı veriyoruz."

Yanmaz, bu yıl 1 milyon ton domates ihracatı yapmayı planladıklarını dile getirdi. 

İç pazarı da ihmal etmediklerini anlatan Yanmaz, "Rusya'ya ciddi bir talep oluşmaya başladı ve geçen aydan itibaren ürünlerimiz bu ülkeye girmeye başladı. Bunun yanı sıra yaklaşık 350 bin ton ürünümüzü de iç pazara sunacağız" şeklinde konuştu. 

Yanmaz, domates ihracatıyla 12 milyon dolarlık bir döviz girdisi beklediklerinin sözlerine ekledi.

- "Şanlıurfa seracılıkta önemli söz sahibi olacak"

Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen de seracılıkta iklim kontrol altına alındığı için verimin üst seviyeye çıkarıldığına dikkati çekti. 

Bölgenin yakın zamanda seracılığın merkezi haline geleceğine inandığını aktaran Öztürkmen, şunları kaydetti:

"Seracılık insan kaynaklı bir iş, bizde insan iş gücüde ucuz dolayısıyla geçici tarım işçileri de bu alanda kullanılarak genişletilirse hem mevsimlik işçi sorunları ortadan kalkar hem de birim alanda oldukça yüksek gelir elde ederiz. Hollandalı bir firma da bölgeye yatırım yapmak amacıyla geldi. Şanlıurfa yakın zamanda seracılık da önemli bir söz sahibi olacak." 

Üreticilerden Hüseyin İnan ise topraksız kültür tekniğiyle ürettikleri domateslerin yurtiçi ve dışında büyük tercih gördüğünü söyledi. 

Ürettikleri domateslerin kimyasal ilaç kalıntısı ve hormonun bulunmadığını aktaran İnan, "Ürünlerimizin büyük kısmını yurtdışı pazarında değerlendiriyoruz. Diğer kısmını da iç piyasaya veriyoruz. Tüketiciler de Karaali bölgesindeki seralarda yetişen ürünlerin farkına vardı. Satıcılardan bu domatesleri istiyorlar, bu durum hem bizleri memnun ediyor hemde ne kadar doğru üretim yaptığımızı gösteriyor" dedi.