Harranlı atlet kızların hayallerini olimpiyatlar süslüyor

Harranlı atlet kızların hayallerini olimpiyatlar süslüyor
Harranlı atlet kızların hayallerini olimpiyatlar süslüyor
- Şanlıurfa'da kızların atletizme ilgisi artmaya başladı - Atletizm İl Temsilcisi Faruk Kesik: "Amacımız şampiyon kızlarımıza kurumsal destek sağlayarak, adlarını dünyaya duyurmak" - Atletlerden Zeynep Demir: "Her şampiyonada koşuyorum, en büyük hedefim olimpiyatlara katılmak" - Zehra Akdağ: "Hemcinslerime atletizmle ilgilenmelerini tavsiye ediyorum"

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Şanlıurfa'da, beden öğretmenleri tarafından keşfedilen atlet kızlar,  Türkiye 'de elde ettikleri başarılarını uluslararası alana taşımak istiyor. 

Şanlıurfa'da kızların özellikle atletizme ilgisi son yıllarda arttı. Harran Ovası bölgesinde yaşları 8 ila 15 arasında değişen kızlardan atletizme yatkın olanlar, eğitim gördükleri okullardaki beden eğitimi öğretmenleri tarafından bu branşa yönlendiriliyor.

GAP Arena Spor Kompleksi'nde, milli atlet Narin Canbek başta olmak üzere Atletizm Federasyonu İl Temsilcisi Faruk Kesik ve diğer antrenörler, sporculara idman yaptırıyor, tecrübelerini aktarıyor.

Profesyonel olarak ülke ve bölge genelindeki koşulara katılan kızlardan 13'ü çeşitli kategorilerde derece aldı. 

Gözünü olimpiyatlara diken Harranlı kızlar, antrenmanlarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

 

- "Erkek atlet algısını kırdık"

İl temsilcisi Faruk Kesik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede atletizme olan ilginin artmaya başladığını söyledi.

Potansiyeli olan gençlerin beden eğitim öğretmenleri aracılığıyla keşfedildiğini vurgulayan Kesik, şöyle konuştu:

"Başarılarımıza tamamen hocalarımızın desteği ve kızlarımızın gayretiyle ulaştık. Onların içindeki cevheri ortaya çıkardık, ailelerin de büyük desteği var. Daha önceki yıllarda 'bu işi sadece erkekler yapar' şeklindeki algıyı kırdığımızı düşünüyorum. Kızlarımızın çabası bizi inanılmaz motive etti, arkasında başarılar geldi. Çalışmayla çok iyi noktalara geldik. Yaklaşık 40'a yakın sporcumuz var, bunların 25'i kızlardan oluşuyor. Bu süreçte Türkiye şampiyonları çıkardık. Emek verip, desteklendiği zaman oluyor. Bu kızlarımızı çok kısıtlı imkanlarla bu noktalara kadar taşıyabildik. Amacımız şampiyon kızlarımıza kurumsal destek sağlayarak, adlarını dünyaya duyurmaktır. Olimpiyat şampiyonu kızlar çıkarmayı hedefliyoruz."

 

- Zeynep Demir: "Hedefim olimpiyatlara katılmak

 

Atletlerden Zeynep Demir, dört yıl önce profesyonel olarak koşmaya başladığını belirtti.

Gelişiminde milli atlet Narin Canbek'in önemli rol oynadığını aktaran Zeynep, "Ömür boyu koşmayı planlıyorum. Her şampiyonada koşuyorum, en büyük hedefim olimpiyatlara katılmak" dedi.

Zehra Akdağ ise iki yıldır atletizmle ilgilendiğini söyledi. Başarısının, antrenörlerinin motivasyonuyla arttığını anlatan Zehra, "Yavaş yavaş bugünlere geldim. Emek veren hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Hemcinslerime atletizmle ilgilenmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.