Hastane personelinin üçte biri organını bağışladı

Hastane personelinin üçte biri organını bağışladı
Hastane personelinin üçte biri organını bağışladı
- Şanlıurfa'daki bir hastanenin 300 personelinden yaklaşık 100'ü organlarını bağışlama kararı aldı - Birecik Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağışı Komitesi Başkanı Meşe: "Büyük bir kitlenin duyarlılığını artırmak için ilçemizdeki hastanenin örnek olmasını istedik"

ŞANLIURFA (AA) - SALİH DARICI - Birecik Devlet Hastanesi personelinin üçte biri organlarını bağışlayarak örnek davranış sergiledi.

Organ bağışı konusundaki duyarlılık son yıllarda artmaya başlasa da henüz arzu edilen seviyeye ulaşamadı. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlar bağışın artırılması için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Birecik Devlet Hastanesi çalışanları da insana yapılabilecek en güzel yardımların başında gelen organ nakli konusunda gösterdiği duyarlılıkla herkese örnek oldu.

Birecik Devlet Hastanesi Organ ve Doku Bağışı Komitesi Başkanı Dr. Hüseyin Meşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Türkiye 'de başarılı ilk naklin 40 yıl önce gerçekleştirildiğini anımsattı.

Aradan uzun süre geçmesine rağmen toplumdaki bağış duyarlılığının hedeflenen noktaya gelmediğini anlatan Meşe, "Ülkedeki ihtiyacın karşılanabilmesi için her bir milyon nüfustan ortalama 2 bin 500 kişinin bağışçı olması gerekiyor" dedi. 

Organ bağışı konusunda hastane çalışanlarına eğitim verdiklerini vurgulayan Meşe, şöyle konuştu:

"Bu çalışmayı da konunun bir eğitim ve toplumsal paylaşım sorunu düşüncesinden hareketle başlattık. Büyük bir kitlenin duyarlılığını artırmak için de ilçemizdeki hastanenin örnek olmasını istedik. 'Sağlık sorunlarını en iyi bilen sağlıkçılardan çözüm başlar' diye düşündük. Başlattığımız girişimle 300 kişinin çalıştığı hastanedeki yaklaşık 100 personelimiz organlarını bağışladı. Dolayısıyla bunun diğer hastanelere ve toplumun her kesimine örnek olmasını bekliyoruz."

Meşe, bağış konusundaki tereddütlerin eğitimle aşılabileceğini dile getirdi. 

Hastane personeli Mehmet Aydın da Meşe ve ekibinin teşvikiyle, nakil bekleyen eşine böbreğini bağışladığını söyledi.

Eşinin uzun süre diyalize girdiğini anlatan Aydın, "İnsanlar zor duruma düşmeden maalesef bu konunun önemini anlayamıyor. Dolayısıyla bağış konusunda toplumun her kesimine ciddi eğitim verilmesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.