Hayvan pazarında "zorlu" kurban alışverişi

Hayvan pazarında "zorlu" kurban alışverişi
Hayvan pazarında "zorlu" kurban alışverişi
- Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'daki pazarda, Kurban Bayramı öncesinde üreticiler ile alıcılar kıyasıya pazarlık yapıyor - Üreticiler hayvanı getirirken, alıcılar da götürürken zorlu bir mücadeleye girişiyor

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da Kurban Bayramı öncesinde yoğunluğu artan hayvan pazarında, üreticiler kurbanı getirirken, alıcılar da götürürken zorlu mücadele veriyor.

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa'daki pazara, üreticiler hayvanlarını sabahın ilk ışıklarında araçlarla ya da yürüyerek getiriyor. Burada kurbanları araçlardan çeşitli yöntemlerle zorlukla indiren besiciler, alıcılarla kıyasıya pazarlığın ardından satışı gerçekleştiriyor.

Vatandaşlar ise hayvanların durumunu ayrıntılı şekilde inceliyor. Bazıları kucağında taşıyarak hayvanın kilosunu tespit etmeye uğraşırken, bazıları da dişlerinden yaşını anlamaya çalışıyor.

Hayvanlar zaman zaman sahiplerinin ellerinden kurtularak pazarlarda koşturup, vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Vatandaşlar, bütçelerine uygun aldıkları kurbanları araçlara yükleyerek götürüyor.

Besicilerden Sabit Sel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyük zahmetle baktıkları hayvanları artık elden çıkarmaya başladıklarını söyledi.

Emeklerinin karşılığını alabildikleri için mutlu olduklarını anlatan Sel, "Tek gelir kaynağımız hayvancılık. Yaklaşık bir yıldır bugün için çalıştık artık hasat vakti. Kazandığımız paralarla borçlarımızı ödeyeceğiz, kışlık hazırlığımızı yapacağız. Ondan sonra gelecek bayrama hazırlıklara başlayacağız. Allah'a şükür fiyatlar çok düşmedi, bu anlamda keyifliyiz" dedi.

Rıdvan Çiftçi ise hayvanlarını satabilmek için gün doğmadan pazara geldiklerini belirterek, "Bayram nedeniyle pazarda ciddi yoğunluk var. Artık kısa zaman kaldı. Üreticiler elindekini bitirmek, alıcılar ise uygun hayvan bulmak için mücadele ediyor. Fiyatlar iyi. Türkiye 'de en ucuz hayvan burada, onun için çevre illerden vatandaşlar da pazara geliyor" diye konuştu.

 Mehmet Kadan da yaklaşık 5 saatlik incelemenin ardından kurban alabildiğini, fiyatların yüksek olmamasının kendilerini rahatlattığını kaydetti.