Hiçbir şey sağlığın yerini tutmuyor

Hiçbir şey sağlığın yerini tutmuyor
Hiçbir şey sağlığın yerini tutmuyor
- Şanlıurfa'da 7 yıl önce tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen ve o tarihten bu yana tedavi gören 9 yaşındaki Y.Ç'nin ailesi, çocuklarının sağlığına kavuşacağı günü adeta iple çekiyor - Baba Mehmet Ç: "İnşallah evladımın da tedavisi mümkün olur. O zaman kazandığımız tüm parayı düşünmeden vermeye hazırız"

ŞANLIURFA (AA)  - Şanlıurfa'da, tedavi gördüğü hastanede HIV'li kan verilen ve bu nedenle 1 milyon 393 bin lira tazminat ödenen çocuğun ailesi, olası bir tedavi için aldıkları tüm parayı vermeye hazır olduklarını belirtti.

2008'de 1,5 yaşındayken üzerine çaydanlık devrilen ve vücudunun sol bölümünde yanıklar oluşan, bu nedenle hastanede tedavi gördüğü sırada verilen kanda HIV virüsü tespit edilen Y.Ç'nin ailesi, 7 yıldır yaşadıkları o günü unutamıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edilen çocuk, eğitimini ise Şanlıurfa'da sürdürüyor.

Çocuğun ailesi, Sağlık Bakanlığından 1 milyon 393 bin lira tazminat kazanmalarına rağmen hastalığın kesin tedavisinin mümkün olmamasından dolayı büyük bir üzüntü yaşıyor.

Baba Mehmet Ç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tedavi süreci devam eden çocuğunun sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Tazminat davasından elde edilen paranın bir bölümüyle oğluna ev aldığını, geri kalan miktarı ise evladının geleceği için bankaya yatırdığını aktaran Mehmet Ç, şunları kaydetti:

"Oğlum derslerinde gayet başarılı, genel sağlığı durumu çok şükür iyi. Kendisine hasta olduğunu hissettirmemeye çalışıyoruz. İyi olmasına rağmen hastalığının tedavi edilemiyor olması bizi kahrediyor. Ona bir şey olacak diye çok korkuyoruz. Mahkemeden rüyamızda göremeyeceğimiz kadar tazminat kazandık ama bu bizi mutlu etmiyor. Keşke sürekli inşaatlarda çalışsam da oğlum bu hastalığa düşmeseydi. Hiçbir para sağlığın yerini tutamaz."

1 Aralık'ın "Dünya AIDS Günü" olduğunu anımsatan baba, bu hastalığa yakalananlara şifa diledi.

Tıbbın çok geliştiğini dile getiren Mehmet Ç, "Ölümden başka her hastalığın bir tedavisi vardır. İnşallah evladımın da tedavisi mümkün olur. O zaman kazandığımız tüm parayı düşünmeden vermeye hazırız. Yeter ki oğlum sağlığına kavuşsun" dedi.

HIV'li kan verilen Y.Ç ise okula gittiğini, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok sevdiğini belirterek, boş vakitlerinde ise kardeşleriyle futbol oynadığını anlattı.

- Olay

Şanlıurfa'nın bir köyünde inşaat işçiliği yapan Mehmet Ç'nin oğlu Y.Ç'nin üzerine 2008'de çaydanlık devrilmiş, vücudunun sol bölümünde yanıklar oluşmuştu. Bu nedenle tedavi gördüğü hastanede kendisine verilen kanda HIV virüsü tespit edilen çocuk, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edilmişti. Y.Ç'ye HIV'li kan verilmesine neden olduğu iddia edilen hemşire A.B'ye Şanlıurfa 1. Sulh Ceza Mahkemesince verilen 5 aylık hapis cezası para cezasına çevrilmişti.

Çocuğun ailesinin Şanlıurfa 1. İdare Mahkemesinde, "İdarenin ağır hizmet kusuru bulunduğu" gerekçesiyle açtığı maddi ve manevi tazminat davası geçen yıl sonuçlanırken, mahkeme maddi tazminat yönünden davalı idarenin ağır hizmet kusuru nedeniyle yaşam hakkı ve kişisel bütünlüğü zarar gören aileye, Sağlık Bakanlığının 1 milyon 393 bin lira tazminat ödemesine hükmetmişti. 

Yol ve tedavi masrafları karşılanan Y.Ç'nin tedavisine devam ediliyor.