HRÜ'de kayıtlar devam ediyor

HRÜ'de kayıtlar devam ediyor
HRÜ'de kayıtlar devam ediyor
- HRÜ'deki programlara 4 bin 712 öğrencinin kayıt yapması bekleniliyor

ŞANLIURFA (AA) - Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, HRÜ'deki programlara 4 bin 712 öğrencinin kayıt yapmasını beklediklerini söyledi.

Taşaltın, yaptığı açıklamada yüzde 98'lik bir dilimle tercih edilen Harran Üniversitesi'nin bu alanda kendisinden önce kurulan birçok üniversitenin önüne geçtiğini belirtti.

ÖSYM'nin HRÜ'ye 4 bin 821 kontejan tanıdığı ifade eden Taşaltın, Harran Üniversitesinin ilk defa bu yıl en fazla tercih oranına ulaştığını kaydetti.

Birkaç bölüm ve program hariç tüm branşların yüzde yüz dolduğunu belirten Taşaltın, şunları kaydetti:

"Kayıt yaptıracak olan öğrenciler, ek kontenjan, özel yetenek sınavları, yüksek lisans, doktora ve yurtdışı öğrenci kontenjanıyla, öğrenci sayımız  21 bine ulaşacak. Bu rakam Şanlıurfa'nın gelişmesi, tanınması noktasında önemli, üniversitemize gelecek öğrencilerin mağdur olmamaları ve üniversiteye çabuk ulaşmaları için şehirlerarası otobüs terminallerine danışma merkezi ve ücretsiz hizmet verecek olan ulaşım aracı tahsis ettik. Her yıl Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Kafeteryada toplu olarak kayıt yapılıyordu. Öğrencilerimiz saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyorlardı. Bu sene itibariyle fakülte ve meslek yüksekokulları kendi bünyelerinde oluşturdukları kayıt bürolarıyla hizmet vermeye başladılar. Böylece sıra beklemek zorunda kalmıyorlar. Öğrencilerimiz için büyük kolaylık sağladık. Ayrıca e-kayıt yöntemiyle kayıt sistemi devreye girdi. Öğrencilerimiz, internet üzerinden üniversitemize gelmeden kayıtlarını yapıyorlar."