İşitme kaybı yaşayan hasta sağlığına kavuştu

İşitme kaybı yaşayan hasta sağlığına kavuştu
İşitme kaybı yaşayan hasta sağlığına kavuştu
- Şanlıurfa'da işitme kaybı olan bir hasta, iki kulağına yerleştirilen "kemiğe takılarak kullanılan işitme sistemi" ile sağlığına kavuştu

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde işitme kaybı olan bir hasta, iki kulağına yerleştirilen "kemiğe takılarak kullanılan işitme sistemi" ile sağlığına kavuştu.

Şanlıurfa  Kamu Hastaneler Birliğinden yapılan açıklamaya göre, işitme bozukluğu nedeniyle Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Melik Reyhan Kaya'nın yapılan muayenesinde ileri derecede duyma kaybı olduğu belirlendi. 

Kulak Burun Boğaz ve Klinik Odyoloji Uzmanı Ferhat Korkmaz tarafından gerçekleştirilen ameliyatla, Kaya'nın her iki kulağına "kemiğe takılarak kullanılan işitme sistemi" yerleştirildi. 

Korkmaz, açıklamada, hastane bünyesinde ilk kez böyle bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtti.

Kemiğe implante edilen işitme cihazının iki parçadan oluştuğunu ifade eden Korkmaz, şunları kaydetti:

"Birinci kısım ameliyathane şartlarında şakak kemiğine yerleştirilmekte, ikinci kısım ise hasta iyileştikten 1 ay sonra poliklinik ortamında takılmaktadır. Takılan cihaz sayesinde ses, kemik yoluyla doğrudan iç kulağa iletildiğinden hastaların daha net ve daha iyi duyması sağlanacak."


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Kamu

  ,

  operasyon

  ,

  eğitim