"İsot kolonyası" ile dünyaya açılmak istiyor

"İsot kolonyası" ile dünyaya açılmak istiyor
"İsot kolonyası" ile dünyaya açılmak istiyor
- Şanlıurfa yemek kültürünün vazgeçilmezi isotun kolonyasını üreten bir esnaf, ürününü dünya pazarına sunmanın hayalini kuruyor - İsot kolonyası üreten Ömer Vurmuş: - "Kolonyamızla dünyaya açılarak Şanlıurfa'nın ismini duyurmayı hedefliyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Şanlıurfa'da bir esnaf , ürettiği isot (biber) kolonyasını yurt dışına pazarlayarak dünyaya tanıtmak istiyor.

Haşimiye Meydanı'nda yıllardır esans ve kozmetik ürünleri satan Ömer Vurmuş, uzun süren denemelerinin ardından "isot kolonyası" üretti.

Kokusundaki fark ve kalıcı özelliğiyle dikkati çeken isot kolonyası, müşterilerden de yoğun ilgi görüyor.

Kolonyayı üreten Vurmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 yıldır kolonya sektörünün içinde olduğunu söyledi. 

Müşterilerin kolonyaya yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Vurmuş, şöyle konuştu:

"Baba mesleğini yapıyoruz, çekirdekten yetiştik, esansın içinde büyüdük. Memleket için 'ne yapabiliriz' dedik. Şanlıurfa, biberi ile tanınıyordu. Biz de biberi kolonyayla özdeşleştirdik. İnsanlardan güzel talepler aldık. İlk sürdüğünde vatandaş biberin yakıcı özelliğinden dolayı biraz çekiniyordu 'biberden kolonya olur mu' diye ama daha sonra limon ve tütün gibi klasik kolonyaları bırakıp da biber kolonyasını tercih eden çok sayıda müşterimiz oldu."

İl dışından sipariş almaya başladığını belirten Vurmuş, "Yurt dışına açılıp ürünümüzü farklı ülkelerde sergilemek istiyoruz. Kolonyamızla dünyaya açılarak Şanlıurfa'nın ismini duyurmayı hedefliyoruz" dedi.

Kolonyayı ilk kez deneyen vatandaşlar da ürünü ferahlatıcı bulduğunu dile getirdi.