Katı atıklar enerjiye dönüştürülecek

Katı atıklar enerjiye dönüştürülecek
Katı atıklar enerjiye dönüştürülecek
- Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince kurulacak katı atık tesisinden elde edilen enerji sayesinde 20 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanacak

 ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince kurulacak katı atık tesisinden elde edilen enerji sayesinde 20 bin konutun enerji ihtiyacının karşılanacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, proje sayesinde hem katı atık sorununu çözülecek hemde buradan ciddi anlamda enerji üretilecek. 

Tesis sayesinde çöpten elde edilecek elektrik enerjisiyle ilk etapta 20 bin konutun enerji ihtiyacı karşılanırken , daha sonraki dönemde yapılacak yatırımlarla bu rakamın 40 bin konuta ulaşması hedefleniyor.

 Yükleyici firmaya teslim edilen projenin 7 ayda tamamlanması planlanırken  tesislerde üretilecek enerji ile 2018 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi, 5 milyon TL gelir elde edecek. 

Bölgede düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, söz konusu tesisin uzun süredir devam eden bir sorunu ortadan kaldıracağını söyledi.

Bölgede var olan çöp toplama alanının hem ekonomik hemde sağlık açısından ciddi problem oluşturduğunu vurgulayan Güvenç, hizmetlerinin devam edeceğini kaydetti.

Tesisin hayırlı olmasını dileyen Güvenç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hemen yanı başımızda Şanlıurfa'nın vahşi depolama diyeceğimiz etrafı rahatsız eden bir çöp biriktirme merkezi var. Burada yıllardır herhangi bir üretim yapılamamakta ve her yıl belediyemiz buranın yönetimiyle ilgili külfete katlanıp, maddi harcama yapmaktaydı. Burada yıllık 1,5 milyon giderimiz olmaktaydı. Geldiğimiz günden itibaren buranın rantabilite edilmesi, çevreye yayılan kokuların ortadan kaldırılması ve düzenli depolamaya geçilerek enerji üretiminin arayışına girdik. Yaptığımız çalışmalar ve araştırmalar sonunda ihalemizi yaptık ve bugün sözleşme aşamasına geldik."