Kobanili çocuklar eğitime başladı

Kobanili çocuklar eğitime başladı
Kobanili çocuklar eğitime başladı
- Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki çadır kentte barınan Suriyeli çocuklar için ilk ders zili çaldı - Suruç Kaymakamı Çiftçi: "Savaş mağduru çocukların eğitimle buluşmasını çok önemsiyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Suruç ilçesindeki çadır kentte barınan  Suriye Kürt çocuklar eğitimlerine başladı.

Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) çatışmalardan kaçarak sığındıkları Suruç'ta, çadır kente yerleştirilen Suriyeli çocuklar için ilk ders zili çaldı.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyeli Kürtlere destek olduklarını söyledi. Sığınmacıları rahat ettirebilmek amacıyla el birliğiyle mücadele ettiklerini belirten Çiftçi, Suriyeli çocukları okulla buluşturdukları için de mutlu olduklarını vurguladı.

Kampta halen 7 bin sığınmacının bulunduğunu anımsatan Çiftçi, şöyle konuştu:

"Dünyanın en iyi çadır kentindeki okulda bugün eğitim başladı. Kampın kapasitesi 35 bin civarında ve burasının yaklaşık 1,5 ay içerisinde dolacağını tahmin ediyoruz. Şu anda bin 500 öğrenci yarım kalan eğitimlerine başladı. Yalnız bunların tamamı geçici ve yakın bir tarihte her biri 24 derslikli 5 okulumuzu hizmete açacağız. Savaş mağduru çocukların eğitimle buluşmasını çok önemsiyoruz."

- 4 bin Suriyeli Kürt ülkesine döndü

Çiftçi, okuldaki ders programının Suriye müfredatına göre hazırlandığını hatırlattı. 

Terör örgütü IŞİD'in bölgeden çekilmesiyle yaklaşık 4 bin kişinin Kobani'ye döndüğünü anımsatan Çiftçi, "Kobani şu anda yaşanabilir bir kent durumunda değil ancak dönüş yapmak isteyen kardeşlerimize kapıyı açıyoruz. Kobani'nin bütün geleceğinin de Türkiye ve Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden olacağını değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Çiftçi, açıklamasının ardından sınıflarında ziyaret ettiği çocuklara kırtasiye malzemesi hediye etti.

Suriyeli çocuklar ise okula başladıkları için mutlu olduklarını söyledi.