Kobani'ye dönüşler devam ediyor

Kobani'ye dönüşler devam ediyor
Kobani'ye dönüşler devam ediyor
- Yaklaşık 2 bin Suriyeli Kürt, DAEŞ'ın bölgeden çekilmesiyle ülkelerine geri döndü

ŞANLIURFA (AA) -  Türkiye 'ye sığınan bir grup Suriyeli Kürt, Kobani'ye (Ayn el Arap) geçti.

DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak yaklaşık 6 ay önce Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler, terör örgütünün bölgeden çekilmesinin ardından gruplar halinde ülkelerine dönüyor.

Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi, yanlarında getirdikleri bazı eşyalarla Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı önüne geldi. 

Güvenlik noktasından geçirilen Suriyeli Kürtlerin kimlik kontrolleri yapıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca oluşturulan kayıt merkezinde giden kişilerin isimleri kayıt altına alınırken, AFAD tarafından verilen geçici kimlik kartı da geri alınıyor. 

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Suriyeli Kürtlerin Kobani'ye geçmesine izin veriliyor. Geçişler sırasında bazı kişilerin köpek ve horoz gibi hayvanlarını beraberinde götürdüğü görüldü. 

Fatma el Hüseyin, hamile olarak geldiği Türkiye'den 5 aylık kızıyla döndüğünü belirterek, "Hamile kaldığımda çocuğumu Türkiye'de doğuracağım hiç aklıma gelmemişti, bize yapılan yardımlardan dolayı herkese teşekkür ederiz. Kobani'ye döndüğümüz için mutluyuz" dedi. 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  hamile

  ,

  Kadın

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  güvenlik

  ,

  kayıt