Kobani'ye geçişler sürüyor

Kobani'ye geçişler sürüyor
Kobani'ye geçişler sürüyor
- DAEŞ ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin ülkelerine dönüşleri devam ediyor - Mürşit Sınır Kapısı'ndan bugün yaklaşık bin kişi Rakka ve Kobani'ye geçti

ŞANLIURFA (AA) - Kobani'deki (Ayn el Arap) terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Türkiye 'ye sığınanların ülkelerine dönüşleri devam ediyor. 

Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı önüne gelen Suriyelilere, kimlik kontrolleri ve üst aramalarının ardından geçiş izni veriliyor.

Sabahtan itibaren sınır kapısında bekleyen sığınmacılar, işlemleri tamamlandıktan sonra araçlarına yükledikleri eşyalarla Kobani'ye geçiyor.

Akçakale Gümrük Kapısı'nın kapalı olması nedeniyle Rakka 'ya gitmek isteyen Suriyelilerin de bu bölgeden geçmek zorunda kalması nedeniyle sınır kapısında yoğunluk yaşanıyor.

Bugün yaklaşık bin kişinin geçtiği Mürşit Sınır Kapısı'nda gelen Ali Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir evinden uzakta kaldığı için heyecanlı olduğunu söyledi. Türkiye'de iyi ağırlandıklarını belirten Abdurrahman, yetkililere teşekkür etti.

Sellum Halit ise 5 ay önce Tel Abyad'daki çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Şu anda bölgemizde çatışma yok ama geçişlere izin verilmediği için buraya geldik. Umarım sıkıntı yaşamadan evimize ulaşabiliriz" dedi.

Öte yandan, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan yaklaşık 100 bin sığınmacının geçiş yaptığı öğrenildi.