Koruyucu aile sayısı 15 yılda 9 kat arttı

Koruyucu aile sayısı 15 yılda 9 kat arttı
Koruyucu aile sayısı 15 yılda 9 kat arttı
- Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Soylu: - "Türkiye'de koruyucu aile yanında bakımını sağladığımız çocuk sayısı 2000'li yıllarda 500 iken bugün 4 bin 350'ye çıktı. Yani 15 yılda koruyucu aile sayımız 9 kat arttı" - "Devlet her şey yapabilir, çok konforlu mekanlar döşeyebilir ama anne baba şefkati sadece aileler aracılığıyla sağlanabilir"

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Nusret Soylu, koruyucu aile sayısının son 15 yılda yaklaşık 9 kat artarak 4 bin 350'ye ulaştığını söyledi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koruyucu aile uygulamasının temelini "aile yanında bakım hizmeti" oluşturduğunu belirtti.

Aile yanında bakım hizmetini, çocuklar için birinci tercih olarak gördüklerini vurgulayan Soylu, bu imkandan yararlanan çocukların eğitim ve davranışlarında olumlu gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Soylu, koruyucu aile sayısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen "Gönül Elçileri Projesi" ve Bakanlığın teşvikleri sayesinde arttığını ifade etti.

Koruyucu aile sisteminin gelişmiş ülkelerde uygulandığına dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

"Özellikle son 5 yılda yapılan çalışmalar sayesinde koruyucu aile sayısındaki artış yüzde 5'ten yüzde 40'a çıktı. Türkiye 'de koruyucu aile yanında bakımını sağladığımız çocuk sayısı 2000'li yıllarda 500 iken bugün 4 bin 350'ye çıktı. Yani 15 yılda koruyucu aile sayımız 9 kat arttı. Bu başarıda toplumdaki duyarlılığın önemi çok büyük. Her çocuğun bir ailesinin olmasını hedefliyoruz. 'Hiçbir çocuk ne gerekçe olursa olsun anne baba şefkatinden yoksun kalmasın' diye gayret gösteriyoruz. Devlet her şey yapabilir, çok konforlu mekanlar döşeyebilir ama anne baba şefkati sadece aileler aracılığıyla sağlanabilir."

- "Aynı il şartı var"

Soylu, doğu illerindeki çocukların bakımını daha çok yakınlarının üstlendiğini, batıda ise geçici süreli koruyucu ailelerin bulunduğunu söyledi.

Ülke genelinde bu sisteme dahil olmak isteyen ailelerin sayısının arttığını aktaran Soylu, bazı illerde koruyucu aileler bulunmasına rağmen korunmaya ihtiyaç duyan çocuğun olmadığını kaydetti

Çocukların, aile bağlarının bozulmaması için il dışındaki koruyucu ailelere verilmediğini vurgulayan Soylu, "Koruyucu aile sayısında İstanbul, İzmir ve Ankara dikkati çekiyor. Hatay ve Kahramanmaraş ise Anadolu kentlerinde öne çıkan iller arasında bulunuyor. Çocuğu sadece aynı ilde yaşayan ailelere verebiliyoruz çünkü evlatlarımızın diğer akrabalarıyla bağının kopmamasına özen gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Soylu, koruyucu ailelerin yanında barınan çocukların denetimlerinin yapıldığını sözlerine ekledi.