"Kurgusal Duruşma Yarışması"

"Kurgusal Duruşma Yarışması"
"Kurgusal Duruşma Yarışması"
- Türkiye Barolar Birliğince stajyer avukatların tecrübe kazanması amacıyla düzenlenen yarışmanın Güneydoğu Anadolu Bölgesi elemeleri, Şanlıurfa'da başladı

ŞANLIURFA (AA) -  Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) stajyer avukatların tecrübe kazanması amacıyla düzenlediği "Kurgusal Duruşma Yarışması"nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi elemeleri, Şanlıurfa'da başladı.

Ziraat Odası Başkanlığı konferans salonunda 2 gün sürecek bölge elemesine, Şanlıurfa, Diyarbakır , Gaziantep ve Batman barolarının stajyer avukatları katıldı.

Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe, son araştırmalara göre, yargıya güvenin yüzde 20'lere kadar gerilediğini söyledi.

Yargının siyasallaştırıldığını savunan Delebe, şunları kaydetti:

"Onun yargısı, şunun yargısı, o kesimin yargısı, bu kesimin yargısı derken, vatandaşın yargıya güveni bitme noktasına gelmiştir. Hiçbir siyasal bağlantısı bulunmayan, mesleğini icra ederken tamamen bağımsız olan biz avukatlara düşen, hukukun bağımsızlığını savunmak, insan hakları ve demokrasiyi korumak ve kollamaktır."

TBB Denetleme Kurulu Üyesi Cumhur Arıkan ise bu yıl ikincisini düzenledikleri yarışmayı, büyük heyecan ve coşkuyla gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Arıkan, amaçlarının hem öğrenmek hem de kaynaşmak olduğunu belirterek, yarışmaya ev sahipliği yapan Şanlıurfa Baro Başkanlığı üyelerine teşekkür etti.

Daha sonra, jüri üyeleri Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, yarışmaya katılan stajyer avukatların eşleşmesi için kura çekti.

Yarın sona erecek bölge elemelerinin ardından birinci takımlar, 17 ve 18 Ekim'de Ankara 'da gerçekleştirilecek finale katılmaya hak kazanacak.

Programa, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Çepik, Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim ve stajyer avukatlar katıldı.