Kuşların yuvası mahkumlardan

Kuşların yuvası mahkumlardan
Kuşların yuvası mahkumlardan
- Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlüler, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında cezaevindeki marangoz atölyesinde "kuş yuvası" yapıyor - Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yılmazer: - "Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 4 bin 200 kuş yuvası yapımına başlandı, şu anda 3 bini tamamlandı. Henüz netleşmeyen görüşmelere göre gelecek yıl da 40 bin kuş yuvası yapmayı planlıyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Akçakale Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda marangoz atölyesinde eğitim gören hükümlüler, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol kapsamında "kuş yuvası" yapıyor.

Akçakale-Şanlıurfa karayolunun 10. kilometresinde bulunan cezaevinde kalan hükümlülere yönelik çeşitli meslek kursları düzenleniyor.

Bu kapsamda marangoz atölyesinde aldıkları eğitimin ardından üretime geçen hükümlüler, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde kuşlar için yuva yapımına başladı.

Ormanlık alanlarda kullanılmak üzere 4 bin 200 kuş yuvası yapmak için kolları sıvayan mahkumlar, hem bütçelerine hem de kuruma katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor. 

Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hasan Yılmazer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011'de yapılan cezaevinde 450 civarında hükümlünün kaldığını söyledi.

Cezaevinde hükümlülere yönelik çeşitli faaliyetler düzenlediklerini belirten Yılmazer, bu kapsamda çeşitli meslek edindirme kursları açtıklarını ifade etti.

Marangoz atölyesine katılan hükümlülerin üretime başladığını dile getiren Yılmazer, "Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 4 bin 200 kuş yuvası yapımına başlandı, şu anda 3 bini tamamlandı. Henüz netleşmeyen görüşmelere göre gelecek yıl da 40 bin kuş yuvası yapmayı planlıyoruz. Ödenek gelmesi durumunda Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü için piknik alanlarında kullanılan 1000 bank yapımı için de görüşmelerimiz oldu" dedi.

Hükümlülerin hem meslek edinmelerine hem de para  para kazanmalarına imkan sağladıklarını vurgulayan Yılmazer, şöyle konuştu:

"Cezaevimizde kantin, marangoz, PVC, demir, arıcılık, ziraat, çay ocağı, temizlik, fotokopi ve inşaat kollarında yaklaşık 110 hükümlü çalışmakta. Amacımız bütün hükümlülerimizi çalıştırmak ancak bölgemiz gereği bunu sağlayamıyoruz. Çalışma imkanı sağlayamadığımız hükümlülerimiz için de boş zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla çeşitli eğitim faaliyetleri düzenliyoruz. Mesleki kurslarımız da devam ediyor."

- "Hükümlülerin eğitimine önem veriyoruz"

Cezaevi öğretmeni Mehmet Barış Demir de açık ceza infaz kurumlarının sadece suç işleyenlerin kapatıldığı fiziki yapılar olmadığını ifade etti.

İnsanların yaşayan, değişen ve dönüşen varlıklar olduğuna inandığını dile getiren Demir, eğitimin insanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için son derece önem taşıdığını belirtti.

Bu amaçla hükümlülerin eğitimine önem verdiklerini vurgulayan Demir, "Mobilya atölyesinde eğitim gören hükümlülerimiz kuş yuvası yapıyorlar. Hem bir şeyler üretiyorlar hem de ortaya bir ürün çıkınca boş zamanlarını değerlendirmenin mutluluğunu yaşıyorlar" şeklinde konuştu.