"Madde Bağımlılığıyla Mücadele" konferansı

"Madde Bağımlılığıyla Mücadele" konferansı
"Madde Bağımlılığıyla Mücadele" konferansı
-Siverek ilçesinde "Madde Bağımlılığıyla Mücadele" konferansı düzenlendi

ŞANLIURFA (AA) - Siverek ilçesinde "Madde Bağımlılığıyla Mücadele"  konferansı düzenlendi.

Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen konferansta AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar ve Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz ve  eğitimci Zeynep Müjde Sakar konuşmacı olarak katıldı.

Gülpınar, bölgede maddeyi kullananların büyük çoğunluğu yoksul aile çocukları ve  maneviyattan, geleneksel aile yapısından uzaklaşan gençlerin kullandığına dikkat çekti.

Madde bağımlığı konusunda ailelere büyük sorumluk düştüğünü belirten Gülpınar, "Salonda çok sayıda bayan kardeşim çocuklarıyla birlikte bizi dinliyor çocukların korunmasında en büyük yük anneye düşüyor, dini eğitimin büyük önemi vardır. Maneviyat artıkça gençlerimiz madde bağımlılığı tuzağına düşme ihtimalleri o derece azalıyor" dedi.

Konferansa ev sahipliği yapan Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz ise madde bağımlılığıyla mücadelenin temelinde gençlere yönelik eğitimin önemine vurguladı.

Belediye olarak gençler yönelik çeşitli kurslar düzenlediklerini hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

" Şanlıurfa bölgesi genç nüfusa sahip, Siverek nüfusu ise Şanlıurfa'dan daha genç bir yapıya sahip bunun için belediye olarak gençlerin ve çocukların eğitimine önem veriyoruz. Belediye bünyesinde bilgi evleri oluşturduk. Bu bilgi evlerinde gençlere yönelik her türlü kültür sanat  ve eğitim kurslarının  yanı sıra  madde bağımlılığının zararlarını anlatıyoruz  önümüzde ki dönemde  bilgi evlerinin sayısını artırıp gençlik merkezleri açacağız ayrıca   madde bağımlılığının pençesine düşmüş çocuklarımız  için iyileştirme merkezi açacağız"

Sakar da madde bağımlılığının önlenmesi için sivil toplum kuruluşları çabası gerektiğini belirterek başta kamu kurum ve kuruluşlarının sivil toplum kuruluşlarının uyuşturucuyla mücadelede işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Konferans soru cevap bölümüyle sona erdi.