Mehmetçik'ten sığınmacılara "şefkat eli"

Mehmetçik'ten sığınmacılara "şefkat eli"
Mehmetçik'ten sığınmacılara "şefkat eli"
- Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, sınır hattında Mehmetçik'in sıcak ilgisiyle karşılaşıyor - Güvenlik güçleri, sığınmacıların beraberlerinde getirdikleri eşyayı ve yorgunluktan yürüyemeyen kadınların çocuklarını taşımayı ihmal etmiyor

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesinde devam eden çatışmalardan kaçan Suriyeliler, sığındıkları Türkiye 'de Mehmetçik'in şefkat eliyle karşılanıyor.

Savaş mağduru Suriyeliler, Akçakale ilçesinin Kepezli Mahallesi'ndeki sınır hattında Türkiye'ye kontrollü şekilde alınıyor.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacılar, hem sınır hattında hem de Türkiye'ye girişte en büyük desteği bölgede görevli askerlerden görüyor.

Askerler, sığınmacıların eşyasını ve yorgunluktan yürüyemeyen Suriyeli kadınların çocuklarını taşımayı ihmal etmiyor. " Gece gündüz" demeden sınırdaki sığınmacılara yardım eli uzatan askerler, Suriyelilerin takdiriyle karşılaşıyor. 

- Askeri alnından öptü

Sığınmacılara yardımcı olan bir asker, alanda dağıtılan bisküviden kendisine ikram eden 3 yaşındaki Suriyeli Yusuf'u kucağına alıp öptü.

Başka bir asker de 3 çocuğuyla ülkeye sığınan Suriyeli kadının eşyasını taşıyıp araca yükledi. Bunun üzerine kadın, askeri alnından öptü.

- " Suriye 'de askerler bizi öldürürken burada bize yardım ediyorlar"

Suriyeli Fidda el-Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde ülkelerinde sıkıntı yaşadıkları için Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Türkiye'nin sığınmacılara kucak açmasının kendilerini rahatlattığını belirten el-Hasan, aksi durumu hayal edemediğini vurguladı.

Sınırda kendilerine her türlü kolaylığın sağlandığını dile getiren el-Hasan, "Askerler eşyamızı, çocuklarımızı taşıdı. Üstüne sınırda beklediğimiz sırada bizlere su ve gıda verdi. Suriye'de askerler bizi öldürürken burada bize yardım ediyorlar. Allah razı olsun" ifadesini kullandı.

Esma el-Mahmut da Türkiye'yi ve halkını çok sevdiğini ifade ederek, doğduğu topraklardan ayrıldığı için hüzünlü olduğunu anlattı.


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  Asker

  ,

  Kadın

  ,

  Gece

  ,

  gıda

  ,

  Akçakale