Mevsimlik işçilere arazide sağlık hizmeti verilecek

Mevsimlik işçilere arazide sağlık hizmeti verilecek
Mevsimlik işçilere arazide sağlık hizmeti verilecek
- TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Danışmanı Prof. Dr. Şimşek: "Mevsimlik tarım işçileri tarım alanlarında çalışırken sahada sağlık hizmetlerini almaya başladı"

ŞANLIURFA (AA) - TBMM  Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Danışmanı Prof. Dr. Zeynep Şimşek, mevsimlik işçilerine arazide sağlık hizmeti verilmeye başlandığını bildirdi.

Komisyon danışmanı ve Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl önce Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen 'Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirme Programı'nın meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Program kapsamında mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak yaşadığı aralarında Şanlıurfa ve Adıyaman'ın da bulunduğu bazı illerde araştırma ve çözüm önerilerine ilişkin çalışma yaptıklarını hatırlatan Şimşek, arazide çalışanların koruyucu sağlık hizmetlerine erişim açısından sıkıntı yaşadığının tespit edildiğini belirtti.

Şimşek, söz konusu sorunun Sağlık Bakanlığına rapor edilmesinin ardından bakanlığın  Toplum Sağlığı Merkezi yönetmenliğinde değişiklik yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Mevsimlik tarım işçilerine yönelik birinci basamak sağlık hizmetlerini planlamak, sunmak veya sunulmasını sağlamak ve bu hizmetleri koordine edilmesi sağlanacak. Mevsimlik tarım işçileri tarım alanlarında çalışırken sahada sağlık hizmetlerini almaya başladı. Yönetmenlikte işçilerin sağlıklarının iyileştirilmesine ilişkin 5 ayrı madde daha bulunuyor. Örneğin, işçilere yönelik farkındalık eğitimleri ve elde edilen raporların ilgili kuruluşlarla paylaşılması gibi bir maddede bulunuyor. Böylece mevsimlik işçilerin sağlık sorunları ciddi bir yasal güvence altına alınmış oldu."

Komisyon çalışmalarına çözüm önerileriyle destek olmaya devam ettiğini aktaran Şimşek, Türkiye 'de ikinci en büyük istihdam alanı olan tarım sektöründeki işçilerin barınma, sağlık ve eğitim başta olmak üzere sorunlarının çözümü noktasında komisyonun önemli görevleri üstleneceğini sözlerine ekledi.