Miraç Kandili

Miraç Kandili
Miraç Kandili
- Şanlıurfa Müftüsü Açık: "Bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi birleştirmesini diliyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - İl Müftüsü İhsan Açık, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Açık, mesajında, recep ayının 27'nci gecesinin, Hazreti Muhammed'in Miraca çıkışının bin 436'ncı yılı olduğunu belirtti.

Miraç'ın, bir arınma ve Allah'a yükseliş olduğunu vurgulayan Açık, şunları kaydetti:

"Allah'a yükselmenin yolunun ise heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçmektir. olduğunu aAçık, kişinin bu konuda düşünmesi gerektiğini belirtti.

 Açık, tüm İslam Alemi'nin Miraç Kandili'ni kutlayarak, şunları kaydetti:

"Yeryüzünün bütün canlılarına olduğu gibi yaratılmışların en seçkini ve şereflisi olan insana hürmet etmeye, insanın ve bütün canlıların hukukunu korumaya mecburuz. Bizler hayatımızın her anında birbirimizin rakipleri değil şahitleriyiz. Dolayısıyla fert, cemiyet ve toplumsal düzeni korumakla görevli olan herkesin, hepimizin birbirimizin hukukunu koruması en mukaddes görevlerimizin başında gelir. Bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi birleştirmesini diliyoruz. Allah'ım bize merhamet eyle! Bizi birbirimize şahitler ve veliler kıl. Muhabbetimize, birliğimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan ve bütün şerlerden bizleri muhafaza eyle."

Kandil gecesi hürmetine küskünlerin barışması gerektiğini vurgulayan Açık, gecenin insanlığın huzur ve saadetine vesile olmasını diledi.

- ŞUTB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, İslam Alemi'nin kandilini kutladı.

Miraç'ın insanlığın kurtuluşu için gönderilen Hazreti  Muhammed'in yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuk olduğunu belirten Kaya, şöyle konuştu:

"Feyiz ve bereket iklimi üç aylarda, gönüllerimizi aydınlatan kandiller zincirinden bir halka olan Miraç Kandiline bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşerilerim olmak üzere tüm İslam Aleminin Miraç Kandili'ni kutluyor huzurlu ve mutlu günler diliyorum."