MİT Müsteşarı Fidan'ın istifası

MİT Müsteşarı Fidan'ın istifası
MİT Müsteşarı Fidan'ın istifası
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin: "Hakan Fidan'ın vekillik talebi olmaz büyük olasılıkla AKP Genel Başkanlığı talebi olabilir bunu diyende sayın Bülent Arınç'tır bizde onu bekliyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etmesine ilişkin, "Hakan Fidan'ın vekillik talebi olmaz büyük olasılıkla AKP Genel Başkanlığı talebi olabilir" dedi.

Tekin, partisinin temasları kapsamında geldiği Şanlıurfa'da gazetecilere açıklamada bulundu.

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Tekin, çözüm sürecinin binlerce kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Tekin, sürecin sağlıklı ilerlemesini beklediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

" Türkiye 'nin gerçekten iç barışa ihtiyacı var. Çözümün tarafına baktığımızda her iki tarafta çözümün içeriğinden haberdar değil bu da ayrı bir çözümsüzlük örneğidir. Taleplere baktığımızda demokrasi ve özgürlük talepleri var. Bu kadar otoriteleşen bir iktidarın barışı nasıl sağlayacağı da son derece düşündürücüdür."

Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmelere de değinen Tekin, "Süleyman Şah Karokulu'nda personel değişikliği olmuyor. Bu konuda hükumetin açıklama yapmasını bekliyoruz. Hangi gerekçeyle 8 aydır personel değişikliği yapamıyoruz. Gerçekten orası işgal mi edildi edilmediyse hangi nedenle değişiklik yapılamıyor" diye konuştu.

Tekin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği adaylığına ilişkin de, "Hakan Fidan'ın vekillik talebi olmaz, büyük olasılıkla AKP Genel Başkanlığı talebi olabilir. Sayın Bülent Arınç'ta öyle dedi bizde onu bekliyoruz" dedi.