"Mühimmatlar PYD'nin elinde"

"Mühimmatlar PYD'nin elinde"
"Mühimmatlar PYD'nin elinde"
- Suriyeli muhalif komutan Nasır: - "ABD'nin Suriye'de, DAEŞ ile mücadele eden muhalif güçlere gönderdiğini belirttiği mühimmatlar PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'ye verildi"

ŞANLIURFA (AA) - Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Liva Tahrir'in eski komutanlarından Ahmet Nasır, ABD 'nin Suriye'de, DAEŞ ile mücadele eden muhalif güçlere gönderdiğini belirttiği mühimmatların  PKK 'nın Suriye'deki uzantısı YPG'ye verildiğini iddia etti.

Nasır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD tarafından Suriye'nin kuzeyine gönderilen yaklaşık 50 ton mühimmatın PYD'nin elinde olduğunu belirtti.

Yaklaşık 4 ay önce Türkiye 'ye geldiğini anlatan Nasır, şöyle konuştu:

 "Zaten PYD'nin kontrolündeki bölgede ÖSO, Arap veya Türkmen vatandaş kalmadı, hepsi sürgün edildi. Orada PYD'nin sözü geçiyor ve bizim bir etkinliğimiz kalmadı. Sadece çok az sayıdaki kişileri de ÖSO askerleri gibi göstermeye çalışıyorlar ama bunlar gerçek değil, onlar sadece kağıt üstünde görülüyor."

- Kameralara konuşanların yakınlarına zarar veriliyor

Nasır, PYD'nin kendisini Suriye'deki akrabalarına zarar vermekle tehdit ettiğini ifade etti. 

Medyada, ABD tarafından gönderilen askeri malzemelerin kendi grupları tarafından da alındığına dair görseller yayımlandığını anlatan Nasır, "Suriye'de olmadığım halde mühimmatları bizim aldığımızı iddia ediyorlar. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu bile olamaz.  ABD'nin Suriye'de DAEŞ ile mücadele eden muhalif güçlere gönderdiğini belirttiği mühimmatlar PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'ye verildi" şeklinde konuştu. 

Nasır, PYD'nin bölgedeki tehcir politikası nedeniyle Arap ve Türkmenlerin evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Türkmen Casım Ali ise Suriye'nin kuzeyinde şu anda Türkmen veya Arap halkının varlığından bahsetmenin mümkün olmadığını vurguladı.

PYD'nin evlerini zorla boşalttığını anlatan Ali, "Halkı sürgün etmek için her yolu deniyorlar. Kimilerini DAEŞ taraftarı diyerek, kimilerini ise türlü türlü bahanelerle göçe zorladılar. Yaklaşık 4 aydır Türkiye'de yaşıyoruz ve evlerimize dönemiyoruz" ifadelerini kullandı. 

 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  PKK

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  pyd

  ,

  ypg

  ,

  İddia

  ,

  ÖSO

  ,

  sürgün