Nissibi Köprüsü'nün isminin değiştirilmesi talebi

Nissibi Köprüsü'nün isminin değiştirilmesi talebi
Nissibi Köprüsü'nün isminin değiştirilmesi talebi
ŞANLIURFA (AA) - Siverek ilçesinde bazı sivil toplum kuruluşları Siverek-Adıyaman karayolu üzerindeki yapımı devam eden Nissibi Köprüsü'nün isminin...

ŞANLIURFA (AA) - Siverek ilçesinde bazı sivil toplum kuruluşları Siverek-Adıyaman karayolu üzerindeki yapımı devam eden Nissibi Köprüsü'nün isminin "Selahaddin-i Eyyubi" olarak değiştirilmesi talebinde bulundu.

Hürriyet Caddesi'ndeki Lezgonun Parkında toplanan aralarında Siverek Yardımlaşma Derneği (Siyar-Der) üyelerinin bulunduğu 19 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ortak basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Siyar-Der üyesi Kasım Bakudan, köprünün isminin Selahaddin-i Eyyubi olarak değiştirilmesi konusunda imza kampanyası düzenlediklerini söyledi.

Köprünün tamamlanmasıyla bölgenin gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirten Bakudan, şunları kaydetti:

" Nissibi Köprüsü olarak bilinen Türkiye 'nin 3. büyük asma köprüsü, bölgede bir kangren haline dönüşen ulaşım sorununun çözümüne ciddi katkı sağlayacaktır. Ulaşımdaki aksaklıkların çözümü ile birlikte köprünün birbirine bağladığı yerleşim yerleri arasında ticaretin daha da canlanacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Kürt sorununun çözümü bağlamında atılacak mütevazi adımlardan biri olarak değerlendirdiğimiz  "yerleşim yerlerine asıl isimlerinin iade edilmesi" prensibine bir katkı sunması bağlamında köprüye verilecek ismin önem arz ettiğini düşünüyoruz. Bu itibarla hem İslami hem Kürdi bir figür olan büyük Kudüs fatihi "Selahaddin-i Eyyubi" isminin, yapımı tamamlanmak üzere olan köprüye yakışacağına inanıyoruz."