Palan ustası teknolojiye direniyor

Palan ustası teknolojiye direniyor
Palan ustası teknolojiye direniyor
- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kalan son palan ustası Mahmut Kasman, gelişen teknolojiye direnerek mesleğini yaşatmaya çalışıyor - Kasman: "Yok olmaya yüz tutmuş meslekler yaşatılmak isteniyorsa faizsiz kredi yerine hibe desteği sağlansın"

ŞANLIURFA (AA) - MEHMET ŞÜKRÜ DOLAŞ - Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde at, eşek, katır gibi binek ve yük hayvanları için palan hazırlayan Mahmut Kasman, gelişen teknolojiye rağmen mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Hasançelebi Mahallesi'nde 20 metrekarelik iş yerinde yaklaşık 50 yıldır palan yapan Kasman, son yıllarda mesleğine olan ilginin azalması ve gelişen teknoloji nedeniyle zor günler geçiriyor. 

Henüz 10 yaşındayken babasından öğrendiği mesleğine sıkı sıkıya sarılan Kasman, kendisinden sonra yerini alabilecek çırak bulamadığı için mesleğinin yok olmasından endişe duyuyor.

Kasman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motorlu taşıtların kırsalda yaygınlaşmasıyla binek ve yük hayvanlarının sayısını azalttığını söyledi.

Zor şartlarda mesleğini yapmaya çalıştığını belirten Kasman, 10 yaşındayken mesleği babasından öğrendiğini ve yaklaşık 50 yıldır bu işten geçimini sağladığını anlattı.

- "Hibe desteği sağlansın"

Kasman, bir zamanlar revaçta olan mesleğinin gelişen teknolojiyle yok olmaya yüz tuttuğunu vurgulayarak, "Teknolojinin gelişmesi ve ulaşım araçlarının  çoğalmasıyla mesleğimize ilgi her geçen yıl azalmaya başladı. Son 20 yıldır meslekte yetiştirecek çırak bulamıyoruz" dedi.

Meslek destek kredisini alabilmek için kendisinden sertifika istendiğini aktaran Kasman, "Benden başka usta kalmadı ki bana sertifika verilsin. Bir de vergiye tabi olmamız zorunlu. Ayda yılda bir palan satıyorum, alacağım krediyi nasıl karşılayayım? Vergimi nasıl ödeyeyim? Yok olmaya yüz tutmuş meslekler yaşatılmak isteniyorsa faizsiz kredi yerine mesleğin son ustalarına hibe desteği sağlansın" diye konuştu.