PYD, Tel Abyad'a geçişi engelliyor

PYD, Tel Abyad'a geçişi engelliyor
PYD, Tel Abyad'a geçişi engelliyor
- Ülkelerine dönemeyen bir grup Suriyeli, PYD'ye tepki gösterdi - Suriyeli Meryem İsa: "Bunlar nasıl insan, hiç mi Allah'tan korkmuyorlar. Bölgeyi ele geçirdiler ama insanları yurtlarından ediyorlar"

ŞANLIURFA (AA) - PYDAkçakale ilçesinden Suriye 'nin Tel Abyad kentine geçmek isteyen sığınmacıların ülkelerine geçişini engelliyor. 

Alınan bilgiye göre, Tel Abyad'a geçmek isteyen bir grup Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı önünde toplandı. Türk yetkililer geçiş için gerekli izni verdi ancak Tel Abyad'ın kontrolünü elinde tutan PYD, kapıyı kapattı.

PYD geçişleri engellediği için ülkelerine dönemeyen Suriyeliler, bu duruma tepki gösterdi. 

Suriyeli Hamed el-Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabahtan beri oruçlu halde kapıda beklediklerini ancak PYD'nin kapıyı kapatmasından dolayı ülkelerine dönemediklerini söyledi.

Suriyeli Meryem İsa, çocuklarıyla güneşin altında beklediklerini anlatarak, "Bunlar nasıl insan, hiç mi Allah'tan korkmuyorlar. Bölgeyi ele geçirdiler ama insanları yurtlarından ediyorlar" dedi.

Hammud Saki de bölgeyi ele geçiren PYD'ye bağlı silahlı grupların 300 koyununu elinden aldığını ve kendisini de kovduğunu ifade etti.

 


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  pyd

  ,

  Tel Abyad

  ,

  Akçakale