Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş:

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş:
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş:
- "Türkiye'de 2014 yılında tütünle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde, akciğer kanserinde yüzde 6 düşüş yaşandı"

ŞANLIURFA (AA) - Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, " Türkiye 'de 2014 yılında tütünle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde akciğer kanserinde yüzde 6 düşüş yaşandı" dedi. 

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Gümüş, Harran Konteyner kentte incelemelerde bulundu, kampta yürütülen sağlık hizmetleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kamptaki markette de incelemede bulunan Gümüş, konteyner kentteki bir Suriyeli aileyi ziyaret ederek bir süre sohbet etti. 

Gümüş ile beraberindekiler, daha sonra Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geçerek, yeni hizmete giren Robotik Cerrahi cihazını inceleyip yetkililerden bilgi aldı.

İncelmelerin ardından Balıklıgöl Yerleşkesi'nde "4 Şubat Kanser Haftası" etkinlikleri kapsamında kurulan Kanser ve Diş sağlığı taraması gezici araçlarını da ziyaret eden Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserde erken teşhisin önemli olduğunu ve erken teşhis edilen hastalıkların bugün yüzde yüze yakın tedavi edildiğini söyledi.

Sağlık tesislerine ulaşamayan vatandaşlara yönelik gezici araç uygulaması hizmeti verildiğini belirten Gümüş, kolon, meme ve rahim ağzı kanserine yönelik gezici araçlarla tarama yapıldığını kaydetti.

Türkiye'de kadınlarda meme, erkeklerde ise tiroit ve Akciğer kanseri sayısının fazla olduğunu belirten Gümüş, kanserde çevresel sebepler ve genetik faktörlerin çok etkili olduğunu belirtti.

Kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan Gümüş, sözlerini şöyle tamamladı:

 "Kansere çok etkenler sebep olabiliyor. Örneğin en önemlisi obezite aşırı kiloluk kansere meylediliyor. Hareketsizlik ve kötü beslenme kanseri tetikleyebiliyor. Yenilen ve içilen yiyeceklere çok dikkat edilmeli. Amacımız öncelikle kanseri önlemek. 2015 yılında kanserle ilgili çok sayıda bilgilendirme çalışması yapacağız. Özellikle 2014 yılında Türkiye'de tütünle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde akciğer kanserinde yüzde 6 düşüş yaşandı. Tütünle ilgili yapılan çalışmalarda önemli başarılar sağlandı, sigarayı içenlerde yüzde 6 düşüş var. Yani yüzde 33'lük oran, şimdi yüzde 27'ye düştü. Gösteriyor ki sigara içenlerde azalıyor. Artık vatandaşlarımız sigara içenlerle mücadele ettiği için önemli başarı elde edebiliyoruz. Asıl sonuçlarını 5 yıl sonra alabiliriz. Kanserle aktif mücadelemiz devam edecek"

Açıklamanın ardından Gümüş, araçlarda yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.