Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarcı

Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarcı
Şanlıurfa mutfağı UNESCO'da ısrarcı
- Şanlıurfa'da, UNESCO'nun "Dünya Gastronomi Şehri" unvanını alabilmek için bir kez daha başvuruda bulunuldu -Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç: "Dünyaya entegre olmak, tanıtım yapmak, açılmak bunun çabası içerisindeyiz" - Geleneksel damak tatlarının korunmasına çalışılan kentte yer alan Mutfak Müzesi'nde özgün lezzetler ile mutfakta kullanılan eşyalar da tanıtılıyor

ŞANLIURFA (AA) - Geleneksel mutfağıyla ünlü Şanlıurfa'da, UNESCO'nun " Dünya Gastronomi Şehri" unvanının alınabilmesi için için yürütülen kapsamlı çalışmalar sona erdirilerek, başvuru gerçekleştirildi.  

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  "UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri" unvanını almak istediklerini ve bu inançla hareket ettiklerini söyledi.

Geçen yıl  Türkiye 'den kimseye bu unvanın verilmediğini anımsatan Güvenç, şöyle konuştu:

"Bu yıl tekrardan müracaatımızı yeniliyoruz, bunu almak almak listeye girmek, çok önemli elbette ama yarışmakta önemli. Dünyaya entegre olmak, tanıtım yapmak, açılmak bunun çabası içerisindeyiz, aynı şekilde devam edeceğiz. Bu yıl kabul olmazsa yine kaybedeceğimiz bir şey yok, önemli olan oralarda yer almaktır, dünyaya sesini duyurmaktır. Çalışmalarımız devam edecek." 

Restoran sahibi Mustafa Zeren de yöredeki tatların başka yerde bulunamadığını, kentteki yemeklerin tanıtılması gerektiğini vurguladı. Yemeklerin lezzetinin kullanılan malzemeden ve yapılış aşamasından kaynaklandığını anlatan Zeren, UNESCO'yu hak ettiklerini söyledi.  

- Lezzetler müzede tanıtılıyor

Geleneksel damak tatlarının korunmasına çalışılan kentte, Büyükşehir Belediyesi tarafından üç yıl önce açılan Mutfak Müzesi'nde özgün tatlar  lezzetler ile mutfakta kullanılan eşyalar tanıtılıyor.

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan müzede, yemeklerin yanı sıra kentin kültürünü anlatan tandır, yemek, zahire, misafir, kiler, yaşam ve gelin odası gibi mekanlarda kentin yemek kültürüne ışık tutuyor.