Şanlıurfa'da 5 bin kişiye kurufasulye ve pilav dağıtıldı

Şanlıurfa'da 5 bin kişiye kurufasulye ve pilav dağıtıldı
Şanlıurfa'da 5 bin kişiye kurufasulye ve pilav dağıtıldı
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da, geleneksel olarak düzenlenen ''Ali Dede Hayratı'' etkinliğinde, 5 bin kişiye kuru fasulye ve pilav ikram...

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da, geleneksel olarak düzenlenen ''Ali Dede Hayratı'' etkinliğinde, 5 bin kişiye kuru fasulye ve pilav ikram edildi.

Karaköprü ilçesinde boş arazide düzenlenen etkinlikte, hazırlanan etli kuru fasulye ve pilav mahallenin ileri gelenleri tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Merkez Mahalle Muhtarı Mahmut Yılmaz, Ali Dede'nin Allah dostu olduğunu, bu nedenle geçmişte yaşayanların Ali Dede hayratı için sofralar kurup, yemek ikramında bulunduğunu söyledi.

 

Asırlardır ilçe halkı tarafından düzenlen geleneği sürdürmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade den Yılmaz, Ali Dede'nin geçmişte kendilerine barış, huzur ve dostluğu miras bıraktığını belirtti.

Etkinlikte kullanılan malzemelerin mahalle sakinleri tarafından karşılandığını aktaran Yılmaz, "Bizden öte atalarımız, dedelerimiz Ali Dede hayratını evlerden salça, fasulye, odun, pirinç toplayarak zorluklar içinde yaparlardı. Şimdi herkes bu yemekte benim de tuzum olsun diye yardımcı oluyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Yemek

  ,

  ilçe