Şanlıurfa'da kuşlar için ağaçlara 3 bin yuva

Şanlıurfa'da kuşlar için ağaçlara 3 bin yuva
Şanlıurfa'da kuşlar için ağaçlara 3 bin yuva
- Kuşların yaşamlarını doğal ortamda sürdürebilmeleri ve üremeleri amacıyla hazırlanan "Merhamet Sarayları Projesi" kapsamında yaptırılan yuvalar, Fatih Sultan Mehmet Parkı'ndaki ağaçlara asıldı

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Urfa Sosyal ve Toplumsal Araştırmalar Derneği (USTA) birliğinde yaptırılan 3 bin kuş yuvası parka yerleştirildi. 

Kuşların yaşamlarını doğal ortamda sürdürebilmeleri ve üremeleri amacıyla hazırlanan "Merhamet Sarayları Projesi" kapsamında yaptırılan yuvalar,  Fatih Sultan Mehmet Parkı'ndaki ağaçlara asıldı. 

Belediye görevlileri yuvaları, parktaki hayvansever ve öğrencilerin yardımıyla ağaçlara yerleştirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, gazetecilere yaptığı açıklamada, mütevazi ama insani bir program için toplandıklarını söyledi. 

Projeyi hazırlayan dernek yetkililerine teşekkür eden Güvenç, şöyle konuştu:

"Şanlıurfa'da geçmişten bu yana evlerde kuş yuvaları var. Medeniyetimiz hayvana, ekolojiye dost bir kültüre sahiptir. Bizler de büyük parklarda 'merhamet yuvaları' adı altında kuş yuvaları yapıyoruz. Bunun yanında sokak hayvanları rehabilitasyon merkezini yenileyerek hayvan hastanesi haline getiriyoruz. Kentimiz hayvanlarla, ekolojiyle, birbiriyle dost bir yaşama kültürüne sahiptir. Zaten özünde var, bunu da ileriye taşıma arzusundayız."

Dernek yetkilisi Tayfun Turan ise doğada yaşayan canlılara bir yuva yapmanın yanı sıra unutulmaya yüz tutan yardım, şefkat merhamet gibi duyguları hatırlatmayı amaçladıklarını belirtti.