Şanlıurfa'da Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısı düzenlendi

Şanlıurfa'da Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısı düzenlendi
Şanlıurfa'da Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısı düzenlendi
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısı düzenlendi.Bir restoranda Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesince...

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısı düzenlendi.

Bir restoranda Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesince tertiplenen toplantıda, uyuşturucuyla mücadele politikaları üzerine yeni bakış açıları, mevcut durum analizleri, madde bağımlılığıyla mücadelede toplumun sorumlulukları ve görevleri, uyuşturucusuz bir toplum hayali, hızla yayılan teknoloji bağımlılığıyla mücadele ve Türkiye Yeşilay Cemiyetinin diğer kurumlarla koordinasyonu için yapılması gerekenler ele alındı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, konuşmasında, madde bağımlılığının dünyaya veba gibi yayıldığını belirtti.

Türkiye'de bağımlılıkla mücadele konusunda önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirten Kuş, "Sigara, uyuşturucu gibi bağımlılıklar ne kadar artarsa bizim de buna karşı çalışmalarımızı artırmamız lazım. Dolayısıyla Yeşilay gibi derneklerimizin desteklenmesi, güçlenmesi gerekiyor" dedi.

- "Mahkumların 3'te biri uyuşturucuyla bağlantılı suçlardan cezaevinde"

Mahkumların yaklaşık 3'te birinin uyuşturucuyla bağlantılı suçlardan dolayı cezaevinde olduğuna değinen Kuş, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa özellinde de mahkumların yine 3'te biri uyuşturucudan dolayı cezaevlerinde yatıyor. Bunlar ya kullanmak, ya satmak, ya da üretmek suçlarından dolayı ceza almış. Bu rakamlar sorunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle uyuşturucuyla ilişkisi bulunan kişilerin bizimle ilk kurdukları bağlantıyla birlikte onlarla ilgilenmeye başlıyoruz. Onlara cezaevi şartlarında psikolog ve rehabilitasyon destekleri veriyoruz. Tahliye edildikten sonra Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yürütülen projelerle de destekleniyorlar."

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Muharrem Çelik de 4 yıldan bu yana gerçekleştirdikleri istişare toplantılarında ciddi sonuçlar elde ettiklerini belirterek, bundan dolayı toplantıyı çok önemsediklerini söyledi.

Türkiye'de ve Şanlıurfa'da gençlerin hızla uyuşturucunun ağına düştüğünü ifade eden Çelik, "Şanlıurfa gibi kapalı toplumlarda hala geleneksel yöntemlerle sorunun üstesinden gelinmek isteniyor. Bu yapılırken de birçok yeni sıkıntı ortaya çıkıyor" dedi.

Şanlıurfa'da özellikle uyuşturucuya bulaşan erkeklerin evlendirilerek bağımlılıktan kurtarılmak istendiğini dile getiren Çelik, bazılarınınsa uyuşturucu bağımlılığını ayıplanacağı gerekçesiyle sakladığını ifade etti. Çelik, bu nedenle sorunun büyüdüğünü belirtti.

Bağımlılık konusunda mutlaka yetkililerden yardım istenmesi gerektiğini kaydeden Çelik, "Ailelerin eğitimi çok önemli, aileler mutlaka eğitilmeli. Ailelerin gençlerle iyi iletişim kurmaları lazım. Bu çocuklar, bizim çocuklarımız. Kurumlara da görev düşüyor. Kurumlarımız sayesinde ilimizde çok güzel projeler gerçekleştirildi ama önleyici tedbirler açısından bu tür insanların yanlış kişilerin pençesine düşmemesi için satıcıların önlerinin kesilmesi konusunda daha da gayret edilmesi lazım" diye konuştu.