Şanlıurfa'da otomobilin çarptığı çizgili sırtlan telef oldu

Şanlıurfa'da otomobilin çarptığı çizgili sırtlan telef oldu
Şanlıurfa'da otomobilin çarptığı çizgili sırtlan telef oldu
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, otomobilin çarptığı nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan telef oldu.Alınan bilgiye...

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, otomobilin çarptığı nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan telef oldu.

Alınan bilgiye göre, Ali Kandemir'in kullandığı otomobil, Aşağı Halfeti yakınlarında yolla aniden çıkan çizgili sırtlana çarptı.

Kazada yaklaşık 5 yaşında olduğu tahmin edilen dişi sırtlan telef oldu, otomobilde hasar meydana geldi. Olayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerine bildirilmesi üzerine sırtlanın leşi, yoldan alınarak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğüne götürüldü.

Anadolu'nun en nadir canlılarından biri olan çizgili sırtlan, bozkır ikliminin hakim olduğu ıssız kayalık ve derin vadilerde yaşıyor. 110 santimetre uzunluğa ve 40-50 kiloya varan ağırlığa ulaşabilen ve nesli tükenme tehlikesi olan çizgili sırtlan, Şanlıurfa'da genellikle Halfeti ile Birecik ilçelerindeki kayalıklı ve bozkır alanlarda yaşıyor.