Şanlıurfa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Şanlıurfa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Şanlıurfa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Aralarında polisler ve bir öğretmenin bulunduğu 9 zanlıdan 5'i savcılıkça, 4'ü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) yönelik operasyonun ardından adliyeye sevk edilen 9 zanlıdan 5'i savcılıkça, 4'ü ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan, 2'si şube müdürü, 6'sı polis memuru ve biri öğretmen 9 şüpheli, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlılardan 5'i savcılıktaki ifadelerinin ardından salıverildi, 4'ü ise çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 20 Ağustos 'ta düzenledikleri operasyonda 2'si şube müdürü, 6'sı polis ve biri öğretmen olmak üzere 9 şüpheliyi gözaltına almıştı.

Zanlıların, 6-7 Ekim Kobani olayları öncesi KOM Şube Müdürlüğünün plaka tanıma sistemini kullanmak için Muhabere Şube Müdürlüğüne gönderdiği resmi yazıyı kasten işleme koymadıkları öne sürülmüştü.