Şanlıurfa'dan kısa kısa

Şanlıurfa'dan kısa kısa
Şanlıurfa'dan kısa kısa
- Siverek Belediyesi yere tükürülmemesi için afişler hazırladı

ŞANLIURFA (AA) - Siverek Belediyesi, sağlıklı bir ortam vatandaşların yere tükürülmemesi için afişler hazırladı.

Belediye Başkanı Resul Yılmaz, yaptığı açıklamada yere tükürmenin medeni bir davranış olmadığını söyledi.

Vatandaşların daha sağlıklı bir ortamda yaşaması için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Yılmaz, "Önümüzde  sıcak günler var, bulaşıcı hastalıklar en çok  sıcak günlerde görülüyor. Vatandaşlarımızın yerlere tükürüp çevreyi kirletmemeleri adına ilçenin bir çok yerine afişler astık. Önümüzde ki günlerde  ilgili  birimlerimiz bu konuda el ilanları  hazırlayıp, dağıtacak. Ayrıca bu konuda okullarda seminer verilecek" dedi.

- Halfeti ilçesinde Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısı düzenlendi.

Belediye toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya katılan komite üyesi Aydın 'ın Yeni Pazar Belediyesi, Sakarya'nın Taraklı Belediyesi, Erzurum'un Karayazı Belediyesi yetkilileri, yıl içinde yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Halfeti Belediye Başkanı Mustafa Bayram, katılımcılara çeşitli yöresel hediyeler verdi.

- Çocuklar için tehlikeli boncuklar toplatıldı

Siverek Belediyesi tarafından bakkallarda satılan ve sıvıyla teması halinde büyüyen boncukları toplatıldı.

 Belediye  Başkan Yardımcısı Hasan Baydilli, yaptığı açıklamada okulların çevresindeki bazı işyerlerinde satılan ve suyla teması halinde şişen boncukların toplatıldığını söyledi.

Söz konusu boncukların çocuklar için tehlike arz ettiğini belirten Baydilli, şunları kaydetti:

" Boncukların suyla teması halinde  şişiyor yanlışlık bir çocuğumuz bu boncukları yutsa bağırsaklarında  şişerek kilitlenmeye kadar götürüp çocuklarımızı yaşamını tehlikeye sokabiliyor. Ekiplerimiz ihbar üzerine bir okulun kantininde bulunan çok sayıda şişen boncuğa el koyup yasal işlem başlattı. Anne ve babaların bu konuda duyarlı olmaları gerekiyor bu boncuk satışını yapanları bildirsinler."