Şanlıurfa'dan kısa kısa

Şanlıurfa'dan kısa kısa
Şanlıurfa'dan kısa kısa
- Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

ŞANLIURFA (AA) - Viranşehir ilçesinde Suriye sığınmacıların barındığı çadır kentte halı yıkama alanların oluşturulduğu bildirildi.

Çadır Kent Müdürü Zeki Kaya, yaptığı yazılı açıklamada Suriyeli misafirlerin daha rahat ortamda yaşamaları konusunda çadır kente 12 halı yıkama alanı kurduklarını söyledi.

Hijyene çok dikkat ettiklerini belirten Kaya, " Daha önce Suriyeli kadınlar bu ihtiyaçlarını abdesthane ve lavabolarda giderdikleri için mahalle içlerine su sızıntısı oluşuyordu. Bununda sağlık açısından uygun olmadığını gördük. Özellikle çocukları salgın hastalık gibi tehlike arz etmesinden dolayı bu hizmeti hayata geçirmeye karar verdik ve alanları kurduk. Bundan sonra artık kadınlar sağlıklı ortamda ihtiyaçlarını giderebilecekler" dedi.

 

- Birecik'te ihtiyaç sahipleri yararına kermes

Birecik İhsan Eğitim , Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından ihtiyaç sahipleri yararına kermes düzenlendi.

Ali Karaata Caddesi'ndeki boş alanda gerçekleştirilen kermeste yöresel yemekler, tatlılar ve giyim malzemesi ve çeşitli kitaplar satışa sunuldu.

Kermesin açılışını yapan Kaymakam Deniz Zeyrek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Dernek sorumlusu Hamdi Kasım Fincan, yaptığı açıklamada ihtiyaç sahiplerine bir nebze de olsa katkı sunmak amacıyla kermes düzenlediklerini söyledi.

Kermese herkesi davet eden Fincan, etkinliklerinin 10 gün süreceğini ifade etti