Şanlıurfa'dan kısa kısa

Şanlıurfa'dan kısa kısa
Şanlıurfa'dan kısa kısa
- Siverek ilçesine katı atık entegre tesisi kurulacak

ŞANLIURFA (AA) - Siverek ilçesinde yapılacak dere ıslah projesi kapsamında katı atık entegre tesisi kurulacağı bildirildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, çöp toplama alanında yapılan çalışmaları inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Güvenç, incelemenin ardından ilçeye katı atık entegre tesisi kurulması için talimat verdi.

Yılmaz da bir süre önce hayata geçirdikleri projenin tüm hızıyla devam ettiğini hatırlattı.

Projeye destek verenlere teşekkür eden Yılmaz, "Toplantımızda dere ıslahı çalışmalarımızın projesini başkanımıza sunduk. Başkanımız da  katı atık entegre tesisinin kurulması talimatını verdi. Projelerimizi tek tek hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

- Siverek'te kış  hazırlıkları başladı

Siverek ilçesinde kadınlar kış hazırlıkları çalışmaları kapsamında tezek ve kurutmalık yapmaya başladı.

Kış aylarında tüketmek amacıyla her yıl tonlarca domates, patlıcan, biberi evlerinin damları ve balkonlarında kurutan kadınlar, kışın yakmak üzere hayvan gübresini kalıplar halinde güneşte kurutarak tezek haline getiriyor.

Bağlar Mahallesi'nde yaşayan Hatice Dağsal, evinde beslediği büyükbaş hayvanların gübresini bir alanda topladıktan sonra tezek haline getirdiğini söyledi.

Maddi imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten Dağsal, "Havaların ısınmasıyla kış aylarında toplayıp istif ettiğimiz hayvan gübrelerini kalıplar halinde tezek yapıyoruz. Tezekleri kış aylarında ısınmak için kullandığımız gibi çamaşır yıkamak ve su ısıtmak amacıyla da kullanıyoruz" diye konuştu.