Şanlıurfa'nın mozaikleri kilimlere işlenecek

Şanlıurfa'nın mozaikleri kilimlere işlenecek
Şanlıurfa'nın mozaikleri kilimlere işlenecek
- AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Uslu: "Amacımız Şanlıurfa'mızın mozaiklerini halılara almak ve halılar üzerinden dünyaya mozaiklerimizi tanıtabilmektir"

ŞANLIURFA (AA) - Türkiye 'nin tarihi kentlerinden Şanlıurfa'da, kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılan mozaikler, el dokuması halılara işlenecek.

Kentte yıllardır süren kazı çalışmalarının ardından ortaya çıkarılan binlerce yıllık mozaikler, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu'nun önerisiyle halı tasarımına da dönüştürülerek, kentin tanıtımına katkıda bulunacak.

Kilimlerin dokunmasında Şanlıurfalı kadınların yanı sıra Türkiye'ye sığınan Suriyeli kadınlar da görev alacak.

Milletvekili Uslu ve beraberindeki heyet, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman'ı ziyaret ederek, bölgedeki turizm çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Uslu, şehrin turizm potansiyeli açısından dünyanın önemli kentleri arasında yer aldığını anımsattı.

Uslu, kentte yapılan kazı çalışmasının ardından ortaya çıkarılan mozaiklerin il genelinde üretilen el işlemeli kilimler ile bir arada tanıtılacağını aktardı.

Çalışma sayesinde istihdam da sağlanacağını vurgulayan Uslu, şunları kaydetti:

"Amacımız Şanlıurfa'mızın mozaiklerini halılara almak ve halılar üzerinden dünyaya mozaiklerimizi tanıtabilmektir. Diğer taraftan da kadınlarımıza istihdam kapısı açmaktır. Hem kendi kadınlarımız hem de Suriyeli mülteci kadınlarımız bu proje içinde yer alacak. Kadınlarımız ailesine maddi anlamda destek olurken aynı anda da meslek sahibi olacak. Çalışma sayesinde daha da önemli olan ise kentin turizmine ciddi katkıların sunulmasıdır. Burada üretilecek mozaikli kilimlerimiz bir halı firması üzerinden piyasaya sunulacak."

Çalışmanın şehrin turizmi açısından önem taşıyacağını dile getiren Uslu,  bir ay içerisinde kilimlerin dokunmaya başlanacağını sözlerine ekledi.