Sare Davutoğlu Şanlıurfa'da

Sare Davutoğlu Şanlıurfa'da
Sare Davutoğlu Şanlıurfa'da
- Tüm kadınların Anneler Günü'nü kutlayan Davutoğlu: - "Çocukluğum annesiz geçti, yetişkinliğimde ise mesleğim dolayısıyla sürekli kadınların anne olmalarına yardımcı oldum" - "Daha şefkatli, daha adil, daha yaşanabilir bir dünya için biz annelerin duasını kabul etsin Allah, anneler gününüz bu duygularla kutlu olsun" - "Türk toplumu ve Suriyeli misafirlerimiz Şanlıurfa gibi bir çok ilimizde kader birliği yapıyor. Nasıl 1400 yıl önce ensar ve muhacirler İslam medeniyetini beraber inşa ettilerse bugün de büyük bir dramdan, ortak bir yaşama sevinci çıkarmaya çalışıyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Şanlıurfa'da tüm kadınların Anneler Günü'nü kutlayarak, "Çocukluğum annesiz geçti, yetişkinliğimde ise mesleğim dolayısıyla sürekli kadınların anne olmalarına yardımcı oldum" dedi. 

AK Parti mitingi için kente gelen Davutoğlu, program öncesi Eyyübiye Halı Merkezi'nin açılışında "El emeği, göz nuru" deyiminin Türkiye 'de kadınlarla özdeşleştiğini belirtti.

Katılımcıların anneler gününü kutlayan Davutoğlu, anneliğin hiç bir şeyle değiştirilemeyecek bir kavram olduğunu ifade etti.

Kendisinin annesiz büyüdüğünü ama mesleği gereği bir çok kadının anne olmalarına yardımcı olduğunu anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Annelik iyiye ve doğruya rehberlik edebilmek, şefkat ve merhameti yaşamak, yaşatmak ve yaymaktır. Çocukluğum annesiz geçti, yetişkinliğimde ise mesleğim dolayısıyla sürekli kadınların anne olmalarına yardımcı oldum. Bu güzel serüvende onlara eşlik etmeye çalıştım. Elhümdüllillah 4 çocuk annesi oldum, hayatımı, yeni annelere, çocuklarıma adamak annesizliğin acısını azalttı. Bu yüzden biliyorum ki annelik yeri başka hiç bir şeyle doldurulamayacak bir şeydir, annelerimizi başka hiç bir sevgiyle mukayese edilemeyecek bir derinlikle severiz. Annelik bu coğrafyada, kadınlarımızın isminden, sosyal statüsünden, malından, mülkünden, mertebesinden, mesleğinden çok daha önce gelir."

Doğum yapmasalar bile tüm kadınların anne olduğunu belirten Davutoğlu, bir kadın için anne olmaktan daha büyük bir mutluluk olmadığını anlattı.

Çocukların, annelerinin haklarını asla ödeyemeyeceğini aktaran Davutoğlu, "Daha şefkatli, daha adil, daha yaşanabilir bir dünya için biz annelerin duasını kabul etsin Allah, anneler gününüz bu duygularla kutlu olsun" dedi.

Davutoğlu, halı merkezinin açılışına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, el sanatlarının geçmişten günümüze çok önemli bir meslek olduğunu söyledi.

Projeyi çok değerli ve anlamlı bulduğunu vurgulayan Davutoğlu, emeği geçenlere teşekkür etti.

Davutoğlu, söz konusu merkezde Suriye ve Iraklı sığınmacıların da yer alacağını anımsatarak, bu tür çalışmaların örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin her zaman mazlumlara sahip çıktığını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz yanı başımızda insafsız bir savaş yaşanıyor, Suriye'de insanlık vahşetine tanık oluyoruz. Bir çok Suriye ve Irak vatandaşı bu arada ülkemize sığındı ve biz o kardeşlerimize elimizden geldiği kadar en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz. Ancak sadece onların temel ihtiyaçlarını karşılamakla yetinmiyoruz. Bu halı dokuma merkezi iki aşamadan oluşuyor, birinci aşama 60 Türk, Suriyeli ve Iraklı hanımefendinin merkezde halı dokuma eğitimi almasından oluşuyor. İkinci aşama bu kadınlarımızın, buradaki eğitimleri neticesinde üretecekleri ipek dokuma halılara pazar oluşturmak, özellikle Kültür Bakanlığımızın açacağı Mozaik Müzesi'nin hediyelik eşya dükkanlarında inşallah bu üretilecek halıların sergi ve satışı yapılacak. Bizler de inşallah hem yurt içinden hemde yurt dışından gelmiş misafirlerimize hediye için öncelikle bu halıları düşüneceğiz."

Sare Davutoğlu, böylece kadınlara "balık vermek yerine, balık tutmayı" öğreteceklerini dile getirerek, projenin uzun vadede usta-çırak ilişkisiyle Şanlıurfa'nın istihdamına katkı sunacağını söyledi.

Çalışmalar sayesinde sığınmacıların daha rahat edeceğini anlatan Davutoğlu, "Bu ve benzeri projeler sayesinde misafirlerimize kendilerini daha iyi, daha mutlu hissedecekleri bir hayatında kapılarını aralamış olacağız. Türk toplumu ve Suriyeli misafirlerimiz Şanlıurfa gibi bir çok ilimizde kader birliği yapıyor. Nasıl 1400 yıl önce ensar ve muhacirler İslam medeniyetini beraber inşa ettilerse bugün de büyük bir dramdan ortak bir yaşama sevinci çıkarmaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, kadınların özellikle Müslüman coğrafyalarda hem ev hemde kamusal alanlarda kültürün taşıyıcısı olduklarını sözlerine ekledi. 

Konuşmaların ardından Davutoğlu ve beraberindekiler kurdeleyi keserek açılışı gerçekleştirdi.

Halı merkezini gezerek kursiyerlerle sohbet eden Davutoğlu, halı tezgahına oturarak burada kadınlarla "Amazon Kraliçesi" mozaiği deseninin işlendiği halıya ilmek atıp dokudu.

Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra Eyyübiye ilçesindeki Yenice Kadın Kültür Merkezi'ni ziyaret etti.

- "Çocuklardan anneler günün sürprizi"

Sare Davutoğlu, kentte ayrıca Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı 5 çocuğun kaldığı Cennet Çocuk Evi'ni ziyaret etti.

Burada kendisi için hazırlanan sürpriz karşısında duygulanan Davutoğlu, üzerinde "Sare annemiz anneler gününüz kutlu" olsun yazılı yaş pastayı kesti.

Ziyarette çocuklara çeşitli hediyeler dağıtan Davutoğlu, hatıra fotoğrafıda çektirdi.