Savaşın bedelini çocuklar ödüyor

Savaşın bedelini çocuklar ödüyor
Savaşın bedelini çocuklar ödüyor
- Suriye'de devam eden iç savaş, ülkedeki eğitim sistemini de adeta yok etti - Aileleriyle dost ülkelere sığınan çocuklar geride hem okullarını hem de hayallerin bırakmak zorunda kaldı - Suriyeli öğretmen Hamut: "Çatışmalar nedeniyle okullar yıkıldı, çocuklar eğitimlerinden mahrum kaldı"

ŞANLIURFA (AA) - EŞBER AYAYDIN - Suriye'de yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş nedeniyle 1,6 milyon çocuk okullarından ayrı kaldı.

Suriye'de devam eden iç karışıklık binlerce insanın hayatına maloldu, milyonlarca insan da komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Suriye'de drama dönüşen olaylardan en çok çocuklar etkilendi. Acı ve gözyaşının dinmediği ülkede binlerce çocuk yaşamını yitirdi, bir o kadarı da yetim kaldı. 

Ülkedeki birçok okul Esed rejiminin hedefi oldu. Suriye'deki eğitim sistemi savaştan dolayı adeta yok oldu. Aileleriyle dost ülkelere sığınan çocuklar, aslında geride hem okullarını hem de hayallerini de bırakmak zorunda kaldı. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, Suriye'de halen 1,6 milyon çocuk okula devam edemiyor. 

Terör örgütü IŞİD tehdidi altındaki Rakka, Deyru'z Zor ve Halep'in bazı bölgelerinde ise 670 bin öğrenci de eğitimlerinden uzak kaldı. 

Suriye'de sadece geçen yıl 68 okula düzenlenen saldırılarda 160 çocuk hayatını kaybetti, 343'ü de yaralandı.

Suriyeli sığınmacılara kucak açan Türkiye ise misafirlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor, eğitim çağındaki çocuklara okul imkanı sunuyor. 

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde öğretmenlik yapan Sena Hamut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin en iyi şekilde yetiştiğini ve içlerinden bir çoğunun doktor, mühendis, mimar olduklarını söyledi.

Hamut, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirdik. Onlar iyi yerlere geldiler. Çatışmalar nedeniyle okullar yıkıldı, çocuklar eğitimlerinden mahrum kaldı. İç savaş nedeniyle eğitim de yok oldu, çocuklarımız hiçbir şey öğrenmeden büyümeye başladı."

Hamut, Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocukların ise eğitimlerine devam etme imkanı bulduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın kendilerine sahip çıktığını ifade eden Hamut, "Büyük lider Erdoğan bu insanların yardımına koştu. Burada çocuklara ülkemizdeki müfredata göre eğitim veriliyor" şeklinde konuştu. 

Samir Ahmet ise 3 yıldır kampta öğretmenlik yaptığını belirterek bu süre içerisinde yaklaşık 8 bin öğrenciye ders verdiğini belirtti.

Savaş yüzünden çocukların eğitim haklarının da ellerinden alındığını vurgulayan Samir Ahmet, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kamplardaki eğitim Suriye'dekini aratmıyor, çocuklarımız çok şükür burada bir şeyler öğreniyor. Burada öğretmenleri de var, kitap ve defterlerde mevcut. Eğitimlerimiz çok güzel devam ediyor. Mazlum halka sahip çıkan ve onlara her türlü imkanı sağlayan Türk hükumetine teşekkür ediyoruz."