"Savaşın çocuklarına şefkat eli"

"Savaşın çocuklarına şefkat eli"
"Savaşın çocuklarına şefkat eli"
- Üsküdar Belediyesinin, "Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı" sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında toplanan oyuncaklar, Suriyeli Kürt çocuklara dağıtıldı - Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: "Bu çocukların ülkelerinde daha güzel yarınlarda buluşmalarını istiyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Üsküdar Belediyesinin, "Onları Mutlu Etmek Çocuk Oyuncağı" sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında toplanan oyuncaklar, Suruç ilçesindeki çadır kentte kalan Kobanili çocuklara ulaştırıldı.

Suriyeli çocuklar, oyuncakların dağıtımı nedeniyle kampta düzenlenen tören öncesi konukları ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberindekiler, çadır kentte barınan çocuklarla bir süre sohbet etti.

Türkmen, törende, yaklaşık bir ay önce başlattıkları kampanya kapsamında topladıkları 7 tır oyuncağı dağıtmak üzere kente geldiklerini söyledi.

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir" anlayışından gelen bir millet olduklarının altını çizen Türkmen, Türkiye 'nin her zaman  mazlum insanların yanında olduğunu belirtti. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda sığınmacı çocuklarla buluştuklarını ifade eden Türkmen, " Bugün hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz hem de biz inananlar için çok önemli olan Regaip Kandili'ni yaşıyoruz. Rab'bimden savaşları, çatışmaları ve gözyaşını dindirmesini diliyoruz. Bu çocukların ülkelerinde daha güzel yarınlarda buluşmalarını istiyoruz" dedi.

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi de desteklerinden dolayı Üsküdar Belediyesine teşekkür etti. 

Savaşın başladığı ilk günden itibaren sığınmacılara Türkiye'nin her tarafından yardım gönderildiğini dile getiren Çiftçi, "Kampta şu anda 24 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz barınıyor. Kendilerinin rahatı için her türlü imkanı sağlıyoruz" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından protokol üyeleri çadır kentteki okulda eğitim gören çocuklara oyuncak ve kırtasiye malzemelerini dağıttı. Aldıkları hediyelerle mutlu oldukları gözlenen Suriyeli çocuklar ise ilgililere teşekkür etti.

Programda daha sonra yapımı tamamlanan 24 derslikli prefabrik okulun açılışı gerçekleştirildi.