Savaşın yetim bıraktığı çocuklar

Savaşın yetim bıraktığı çocuklar
Savaşın yetim bıraktığı çocuklar
- Suriye'deki iç savaşta babalarını kaybeden Suriyeli yetimler, sığındıkları Türkiye'de baba hasretini Türk insanı ve akrabalarının desteğiyle gidermeye çalışıyor - Suriyeli Ali: "Türkiye'nin sağladığı destekler sayesinde elimizden geldiğince torunlarımıza hem annelik hem de babalık yapıyoruz" - "Suriye'de benim torunlarım gibi binlerce çocuk yetim veya öksüz kaldı. Allah hepsinin yardımcı olsun"

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Suriye 'de yaşanan iç savaşta babalarını kaybeden Suriyeli çocuklar, yakınlarıyla sığındığı Türkiye 'de baba hasretini Türk insanı ve akrabalarının desteğiyle gidermeye çalışıyor.

Suriye'de yaklaşık 4 yıldır devam eden iç savaştan etkilenenlerin en başında çocuklar geliyor. Yakınlarıyla Türkiye'ye sığınan yetim çocuklar, özellikle yakın akrabalarının desteğiyle hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde yaşayan Suriyeli Halaf Ali, oğlunun 2 yıl önce muhaliflerin yanında savaşırken kaybolduğunu ve bir daha haber alamadıklarını söyledi.

Bunun üzerine 3 torunu ve geliniyle Türkiye'ye sığındıklarını belirten Ali, yaklaşık 3 ay önce de gelinin kendilerini ve çocuklarını bırakarak ailesinin yanına yerleştiğini ifade etti.

Bunun üzerine torunlarına eşiyle beraber bakmak zorunda kaldıklarını anlatan Ali, "Türkiye'nin sağladığı destekler sayesinde elimizden geldiğince torunlarımıza hem annelik hem de babalık yapıyoruz. Suriye'de torunlarım gibi binlerce çocuk yetim veya öksüz kaldı. Allah hepsinin yardımcı olsun. Torunlarım bana özellikle sürekli babalarını sorarak, özlemlerini dile getiriyor. İnşallah Suriye'de süren bu savaş bir gün sona erer" dedi.

- "Allah tüm yetimlere yardımcı olsun"

Yusuf Mustafa da oğlunun Deyru'z Zor'da şehit olduğunu ve yetim kalan birisi kız 3 torununa kendisinin baktığını dile getirdi.

Oğlunun Suriye'de hayatını kaybetmesinin ardından yaklaşık 8 ay önce torunları ve ailesiyle Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldıklarını belirten Mustafa, "Oğlum ölmeden önce en azından torunlarıma baba şefkati gösteriyordu. Ben de elimden geldiği kadar onlara bakıyorum ama yetim kalmak çok zor bir durum. Allah tüm yetimlere yardımcı olsun" diye konuştu.

Ravvaz Mustafa ise babasının Deyru'z Zor'da havaalanının işgali sırasında şehit edildiğini belirterek, onu çok özlediğini kaydetti.