Şehitlerimizi uğurluyoruz

Şehitlerimizi uğurluyoruz
Şehitlerimizi uğurluyoruz
- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde bir grup terörist tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Taş'ın cenazesi, memleketi Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi - Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Hepimiz terörün karşısında, bu insanlık suçunun karşısında durmak zorundayız ve bunu da sonuna kadar kararlı bir şekilde yapacağız"

ŞANLIURFA (AA) - Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde bir grup terörist tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Taş'ın cenazesi Harran ilçesinde toprağa verildi.

GAP Havaalanı'ndan konvoy eşliğinde Harran ilçesine getirilen şehidin cenazesi, Harran Devlet Hastanesindeki işlemlerin ardından İmam Bakır Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Burada bir grup, ellerinde büyük Türk bayrağı ve "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla cenazeyi karşıladı.

Törene katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, şehit Taş'ın ailesini teselli etmeye çalıştı, şehide Allah'tan rahmet yakınlarına sabır diledi. İnsan hayatının her şeyden değerli olduğunu ifade eden Yılmaz, Kuran-ı Kerim'de insan öldürmenin yasaklandığını hatırlattı. 

Şehitlerin en yüce mertebeye gittiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Aileler, anneler, babalar, kardeşler en büyük acıyı yaşıyorlar, ben buradan Sayın Başbakanımızın ve Bakanlarımızın taziyelerini şehidimizin ailesine iletmek istiyorum. Acılarını en derinden paylaşıyoruz. O artık bu milletin evladı, hepimizin oldu, şehidimizin ailesi de hepimizin ailesi, annesi, babası, kardeşi oldu. Bu vesileyle terörü tekrar lanetliyorum bu elim hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. İnsan hayatının değerini bilen bir toplum olarak inşallah el birliğiyle hepimiz terörün karşısında, bu insanlık suçunun karşısında durmak zorundayız ve bunu da sonuna kadar kararlı bir şekilde yapacağız." 

Bu arada şehidin Kars'ta askerlik görevini yapan kardeşi Halil Taş, son anda törene yetişti. Ağabeyinin tabutuna sarılıp gözyaşı döken Taş'ı Kalkınma Bakanı Yılmaz, teselli etmeye çalıştı.

Taş için ikindi vakti evlerinin yanındaki boş alanda cenaze namazı kılındı. Namaz sırasında şehidin babası Hüseyin Taş'ın güçlükle ayakta durduğu gözlendi.

İl Müftüsü İhsan Açık'ın yaptığı duanın ardından şehit Taş'ın naaşı, bir süre askerlerin omuzunda taşındıktan sonra gözyaşları arasında mahalledeki mezarlıkta toprağa verildi.

Öte yandan ilçede çok sayıda yere Türk bayrağı asıldığı görüldü. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara kumanya ve su ikram edildi.

Cenaze törenine şehidin yakınlarının yanı sıra Şanlıurfa Vali Vekili Oğuz Şenlik, 20'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Halil Özcan ve Hamide Sürücü, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş da katıldı.