Sığındıkları dükkan evleri oldu

Sığındıkları dükkan evleri oldu
Sığındıkları dükkan evleri oldu
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle Akçakale ilçesine gelen Abdulfettah Hammadi ve ailesi boş bir dükkanda yaşama tutunmaya çalışıyor - Suriyeli Hammadi: - "Dükkanda elektrik, su, tuvalet ve banyo olmadığı için perişan bir haldeyiz. Komşuların verdiği yemeklerle karnımızı ancak doyurabiliyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Akçakale ilçesine gelen Suriyeli Abdulfettah Hammadi ve ailesi, boş bir dükkanda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Hamadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 ay önce çatışmaların yaşandığı Suluk kentinden kaçarak Türkiye 'ye sığındıklarını söyledi.

Ev tutacak imkanları olmadığı için bir süre parkta yaşadıklarını aktaran Hamadi, hayırsever bir vatandaşın kullanılmayan dükkanını kendilerine ücretsiz olarak verdiğini ve buraya sığındıklarını belirtti.

Dükkanda yaşamanın çok zor olduğunu ancak buna mecbur kaldıklarını ifade eden Hamadi, şunları söyledi.

"Yaklaşık 2 ay önce güvenli olması nedeniyle Türkiye'ye sığındık. Sağolsun Türkiye bize kucak açtı ve bizi ülkeye kabul etti. Ancak imkanımız olmadığı için ev tutamadım. Sağolsun bir hayırsever vatandaş bize acıdı ve dükkanını tahsis etti. Dükkanda elektrik , su, tuvalet ve banyo olmadığı için perişan bir haldeyiz. Komşuların verdiği yemeklerle karnımızı ancak doyurabiliyoruz. Türk yetkililerinden ve hayırseverler insanlardan bize yardım etmelerini istiyoruz. Bize ülkesini açan Türkiye'ye ve Türk halkına çok teşekkür ediyoruz."

Fatma Hammadi ise kaldıkları dükkanda hiç kimsenin yaşayamacağını belirterek, çaresizlikten buna mecbur olduklarını söyledi.

Komşularının getirdiği ekmek ve yemek ile yaşamak zorunda olduklarını ifade eden Hamadi, "Bizim yaşantımız yaşantı değil ama ne yapalım 5 çocukla ortada kaldık. Bebeğim var, bez ve süt ihtiyacı var ama paramız olmadığı için alamıyoruz. Çok zor durumdayız yetkililerin bize yardım etmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Yemek

  ,

  elektrik

  ,

  ekmek

  ,

  Akçakale