Sınır hattında "uzun boylu ekim" uyarısı

Sınır hattında "uzun boylu ekim" uyarısı
Sınır hattında "uzun boylu ekim" uyarısı
- Şanlıurfa Valiliği: - "1'inci hat devriye yolundan itibaren 200 metrelik bir alanda uzun boylu bitkilerin ekiminin yapılmasına izin verilmeyecektir"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valiliği, güvenlik gerekçesiyle Suriye sınırındaki tarlalarda uzun boylu bitkilerin ekimini yasaklandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, sınır hattı boyunca ve hudut karakolları çevresine yakın bölgelerde mısır ve ayçiçeği gibi uzun boylu bitkilerin ekiminin yapıldığı hatırlatıldı.

Birinci ve ikinci derece askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine, arazi sahipleri tarafından ekilen bitkilerin, bu bölgelerde nöbet tutan unsurlarımıza karşı yapılan veya yapılacak düşmanca saldırılar ve kötü niyet taşıyan kişi veya kişilerce saklanmak ve gözetleme yapmak maksadıyla kullanılmaya çalışılabileceği belirtilen açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu güvenlik ortamında hudut emniyetinin etkinliğini artırmak, bölgede görev yapan askeri personelin ve sivil halkın can ve mal güvenliğinin korunmasının amaçlandığı vurgulandı. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"221 kilometrelik Şanlıurfa hudut hattı boyunca birinci ve ikinci derece kara askeri yasak bölge sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerinde (özellikle hudut hattına paralel giden köy yolları ile hudut devriye yolundan ve karakol kışlaların dış emniyet duvar/tel çitlerinden itibaren 200 metreye kadar olan alanlarda) 1'inci hat devriye yolundan itibaren 200 metrelik bir alanda uzun boylu bitkilerin (mısır ve ayçiçeği gibi) ekiminin yapılmasına 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi gereğince izin verilmeyecektir."