Siverekli çiftçi, ürününü tarla başında satıyor

Siverekli çiftçi, ürününü tarla başında satıyor
Siverekli çiftçi, ürününü tarla başında satıyor
ŞANLIURFA (AA) - Siverekli çiftçiler tarlalarında yetiştirdikleri mahsulleri yol kenarında satıyor.İlçeye 20 kilometre mesafede bulunan Üçkuyu...

ŞANLIURFA (AA) - Siverekli çiftçiler tarlalarında yetiştirdikleri mahsulleri yol kenarında satıyor.

İlçeye 20 kilometre mesafede bulunan Üçkuyu Mahallesi'nde oturan çiftçilerin çoğunluğu tarlalarında yetiştirdikleri sebze ve meyveleri Diyarbakır karayoluna kurdukları tezgahlarda satışa sunuyor.

Güzergahta geçen sürücülerin ilgi gösterdiği satışlardan çiftçiler de memnun kalıyor.

Çiftçi Mehmet Gülhan, daha önce ürünlerini hal pazarına götürüp komisyoncular aracılığıyla satışa sunduklarını ancak komisyon ücreti ödedikleri için fazla para kazanamadıklarını söyledi.

Yolda direkt olarak alıcıya sattıkları için daha kazançlı olduklarını anlatan Gülhan, şunları kaydetti:

"Tarlada yetiştirdiğimiz ürünleri karayolu üzerinde satışa sunuyoruz. Son birkaç yıldır tarladan direk vatandaşlara yaptığımız satışlarda hem biz hem de vatandaşlar daha karlı çıkıyor. Pazarda domatesin kilosu 1 liraya satılırken biz burada 60 kuruşa satıyoruz. Diğer yetiştirdiğimiz sebze ve meyveleri de  pazar fiyatının yarısına satmamıza rağmen daha iyi kazanıyoruz."

Sürücülerden Ali Güzel de gıda ürünlerini marketten almaktan ziyade doğal olarak yetiştiği ortamda almanın hem sağlıklı hem daha ekonomik olduğunu belirtti.


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  Pazar

  ,

  Para

  ,

  gıda